Anasayfa / TÜM HABERLER / EKONOMİ / Bakan Çelik’ten et ithalatına yönelik açıklama

Bakan Çelik’ten et ithalatına yönelik açıklama

( ŞANLIURFA – RHA ) Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kesimlik hayvan ve karkas et ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesi konusunda açıklama yaptı.

Bakan Çelik, yaptığı açıklamada,“Yurt dışından kesimlik hayvan ve karkas et ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı önceki gün yürürlüğe girdi. Bu karar sonrasında, üreticilerimizi, yetiştiricilerimizi endişeye sevk edici bazı spekülatif değerlendirmelerin yapıldığı görülmektedir. Hiçbir üreticimizin, yetiştiricimizin endişe etmesine gerek yoktur. Zira kesimlik hayvan ve karkas et ithalatı, son Bakanlar Kurulu kararı öncesinde olduğu gibi Bakanlığımızın yetkisi ve kontrolü çerçevesinde yürütülecektir.

SPEKÜLATÖRLERLE MÜCADELE ETMEYE DE ARALIKSIZ DEVAM EDECEĞİZ

Yerli üretimin daralmasına sebep olacak ithalat uygulamalarına kesinlikle izin verilmeyecektir. İthalat kaynaklı fiyat oluşumlarında, yurtiçi üretim maliyetleri dikkate alınacak ve üretici mağduriyetlerine asla müsaade edilmeyecektir. Üreticilerimiz, yetiştiricilerimiz rahat olsunlar; üretmeye, ağıllarını, ahırlarını doldurmaya devam etsinler. Üreticilerimizi korumaya da, spekülatörlerle mücadele etmeye de aralıksız devam edeceğiz. Nihai hedefimiz, ülkemizin, coğrafyamızın hayvan varlığını artırarak, kendi kendine yeten bir ülke haline gelmesidir.”ifadelerine yer verdi.

İlginizi Çekebilir

Şanlıurfa ihracatta da Gaziantep’in gölgesinde kaldı! İşte Urfa ekonomisinin gerçek yüzü

(RHA AJANS/RHA) – Kasım 2020’de Mardin'den 89 milyon dolar, Kahramanmaraş'tan 74 milyon dolar, Malatya'dan 32,1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.