Anasayfa / TÜM HABERLER / EKONOMİ / Ziraat Fakültesini kazanan öğrencilere arazi verilecek

Ziraat Fakültesini kazanan öğrencilere arazi verilecek

( ŞANLIURFA – RHA )  Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi, daha kaliteli ziraat mühendisleri yetiştirmek için yeni bir uygulama başlatarak, kayıt esnasında öğrencilerle arazi kiralama sözleşmesi yapacak.

Şanlıurfa Tarım Paydaşları dördüncü aylık toplantısı, Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği, Şanlıurfa Bölge Birliğinin ev sahipliğinde  gerçekleştirildi.

GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsünde gerçekleştirilentoplantıya, Ziraat Fakültesi Dekanlığı, Tarım il müdürlüğü yöneticileri, Ziraat Mühendisleri Odası, TMO Bölge Müdürlüğü, yetiştirici birlikleri, Tarım Kredi kooperatifleri birlik yöneticileri ve çiftçi temsilcileri katıldı.

Toplantıya katılan Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Gündoğan,  Ziraat Mühendisliğini daha cazip hale getirmek, tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla, bilgili, hevesli, gayretli, azimli ve  kendi işini kuracak kadar özgüven ve cesarete sahip ziraat mühendisleri yetiştirmek için yeni bir uygulamayı başlatacaklarını belirtti. Gündoğan, bu yeni uygulama ile 2017-2018 eğitim öğretim döneminden itibaren ziraat fakültesini kazanan öğrencilerlekayıt esnasında arazi kiralama sözleşmesi yapılarak, her bir öğrenciye bir dönüm arazi kiralayacaklarını belirtti.

Böylece öğrenciler birinci yıldan itibaren kiraladıkları arazilerde tarımsal faaliyette bulunacaklar ve ürettikleri ürünleri satarak para kazanabilecekler. Hatta öğrenciler  bu  ürünlerine tarım sigortası yaptırabilecek ve  başta  genç çiftçi projesi olmak üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çeşitli  kredi ve desteklerine başvurma imkanına kavuşacaklar.

Ziraat Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Recep Gündoğan, “Bu uygulamayla  öğrenciler teorik bilgilerin yanısıra pratik  olarak öğrendiklerini,  fiili olarak uygulayarak üretim yapacaklar ve okula devam ederken gelir elde edeceklerdir. Diğer yandan  kooperatifçilik, tarım sigortacılığı gibi   konularda beceri kazanacaklar” dedi. Ayrıca bu yıldan itibaren öğrencilerin bir yarıyıl işbaşı eğitimi yapacaklarını belirten Gündoğan, öğrencilerin 4-6 ay süreyle  ücretli ve sigortalı  olarak   çalışacaklarını böylece iş ve işyeri tecrübesi kazanacaklarını da açıkladı. Bu yeni uygulamalarla ziraat fakültemizin daha cazip hale geleceğini  ve bu yüzden bu sene tercih yapacak öğrencilerin Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesini tercih etmelerini tavsiye ettiğini söyledi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürü Mehmet Aksoy da  arazi kiralama sözleşmesine sahip öğrencilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine ortak olma ve kredilerden yararlanmalarının mümkün olacağını ilave etti.

İlginizi Çekebilir

Sağlık çalışanlarına müjde: 4 ay süreyle ek ödeme

(RHA AJANS/RHA) – Sağlık çalışanlarına 4 ay süreyle ek ödeme yapılacak. Sağlık Bakanlığına bağlı tesislerdeki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.