Anasayfa / TÜM HABERLER / EKONOMİ / Muhtar Öncel: Kaçak sulamanın önüne geçilmesini istiyoruz

Muhtar Öncel: Kaçak sulamanın önüne geçilmesini istiyoruz

( ŞANLIURFA – RUHAAJANS ) Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesine bağlı Çakırlar Mahallesi (köyü) muhtarı Mehmet Bilal Öncel, Devlet Su İşleri ve valilikten bölgelerinde yapılan kaçak sulamanın önüne geçilmesini istedi.

Suruç Ovası Pompaj Sulaması Taşbasan Sol Sahil Sulaması 2. Kısım Şebekesi 19-15 nolu sulama hattı kapsamında yer alan 18 mahallede yaklaşık bir haftadır sulama sularının gelmemesinden dolayı pamuk ekili tarlalarda mahsuller kurumaya başladı.

‘VAHŞİ VE KAÇAK SULAMA YAPILDIĞI İDDİASI’

Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesinin tamamlanmasına rağmen su seviyesinin düşük olduğunu kaydeden Muhtar Öncel,”DSİ Müdürü ve yardımcıları bize çok yardımcı olmalarına rağmen yapacak pek bir şeyleri de kalmıyor. Sulama kanalında kaçak su çekilmekte ve vahşi sulama yapılmaktadır. Bizim Valilikten ve DSİ’den isteğimiz kaçak yapılan sulamanın önüne geçilmesi yönündedir.”dedi.

‘BİZLERE SU YETİŞMİYOR’

Mağdur olduklarını savunan Öncel, yaptığı açıklamada, şu görüşlere yer verdi:“19. Hattın üzerinde çok yük var. Buna rağmen su çok eksik seviyede. Kanaldaki su oranı çıkış yerinde ful olmasına rağmen bize yetişinceye kadar yarıdan daha az bir duruma gelmektedir. Bu gelen su ile de bu arazilerin sulanması mümkün değil. Bu yüzden çiftçiler birbirlerine giriyorlar, kavga ediyorlar. Kanala yakın yerdeki sulamalar neyse olabilir diyoruz ama kimi şahıslar 8-10 luk borular ile tarlalarına su çekmişler. Buna biran önce bir çözüm bulunması lazım. Gerekirse 1-2 pompa daha eklenerek bu kaçaklarında telefi edilmesi lazım. Su yeterli gelmediği için başka türlü sulama yapmamız mümkün değil.” diyerek ifadelerine yer verdi.

İlginizi Çekebilir

Konuta pandemi ayarı: Urfa’da artış yaşandı

(RHA AJANS/RHA) – "Konut Piyasası Görünümü" raporuna göre, Kovid-19 salgını süreci, konut piyasasını yavaşlatırken, Ege …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.