Anasayfa / TÜM HABERLER / YAŞAM / Şanlıurfa’da ilk ve tek

Şanlıurfa’da ilk ve tek

Haliliye Belediyesi, dere ve sazlık alanlarda yapılan ilaçlama çalışmalarının daha verimli olmasını sağlamak amacıyla drone ile havadan ilaçlama çalışmaları başlattı. Kentte ilk olma özelliği taşıyan çalışmayla ilgili Başkan Fevzi Demirkol, “Haliliye’mizde havadan ilaçlama dönemini başlattık” dedi.

Haliliye Belediyesi İlaçlama Birimi, merkez ve kırsal mahallelerde sürdürdüğü ilaçlama çalışmalarını hummalı şekilde devam ettiriyor. Haşere ve sinekten doğan rahatsızlığın yaşanmaması için gündüz ve gece vardiyasıyla çalışan İlaçlama Birimi, çalışmalarını gün geçtikçe yeni yöntemlerle sürdürüyor.

HAVADAN İLAÇLAMA DÖNEMİ BAŞLADI

Haliliye Belediyesi İlaçlama Birimi, ilçede bulunan Cavsak Deresi, Karakoyun Deresi ve Sırrın Çayı ile kırsal bölgelerde bulunan sazlıklarda sürdürdüğü ilaçlama çalışmalarında mücadelesini daha etkin hale getirmek için drone ile havadan ilaçlama çalışmasını başlattı. Başkan Fevzi Demirkol’un talimatlarıyla başlatılan havadan ilaçlama çalışması, yaz döneminde ilçe genelinde devam ettirilecek.

Havadan ilaçlama çalışmalarının deneme çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Fevzi Demirkol’a, yetkililer tarafından cihazın çalışma prensibi ve kanıtlanmış etkinliğiyle ilgili bilgiler verildi. Sırrın Mahallesinde bulunan Sırrın Çayında yapılan ilk dene uçuşunda, cihaz içerisinde bulunan özel hazneye, Sağlık Bakanlığınca haşerelere karşı kullanılmak üzere ruhsatlandırılmış, onaylanmış ve etkinliği ispat edilmiş ilaç konuldu ve daha sonrasında ilk uçuşla ilaçlama çalışması yapıldı.

Yeni uygulamayla ilgili açıklama yapan Başkan Fevzi Demirkol, “Haliliye halkının en sağlıklı, en hijyenik ve en güvenli ortamda, en huzurlu şekilde yaşamasını sağlamak Haliliye Belediyesi olarak bizim asli görevimizdir. İşe başlarken şunu ifade ettik; ilklerin belediyesi olacağız. Daha sonrasında ‘Haliliye için hep iyisi, hep yenisi’ dedik. Haliliye’mizde, Sırrın Çayı, Cavsak Deresi ve Karakoyun Deresi şehri boydan boya geçmektedir. Bu derelerin etrafında yaşayan insanlarımızın, bu derenin kenarındaki mahallelerimizin en iyi seri ve iyi şekilde bu derelerin ilaçlanmasıyla en sağlıklı ortamda yaşaması bizim vazifemiz” dedi.

“BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Havadan ilaçlama çalışmasıyla kentte bir ilki daha gerçekleştirdiklerini vurgulayan Başkan Fevzi Demirkol, “Daha önceki yıllarda yapmış olduğumuz uygulamalarda, bu derelerin temizliğini muntazaman yapıyoruz. Ayrıca, mini kepçelerle derelerde biriken pislikleri, çöpleri almaktayız. Dört tekerli, derenin içine soktuğumuz araçlarla derenin ilaçlama yapmaktayız. Bu sezonda, yeni uygulama olarak derelerin çeşitli yerlerinde köprüler olması, çeşitli alanlarında daralmalar olması nedeniyle küçük hava araçlarıyla ilaçlama yapmaktayız. Bu ilaçlamamız devam edecektir. Dolayısıyla derelerin içinde araçların giremediği dar alanlara, havadan ilaçlama yapacak biyodrone dediğimiz araçla ilaçlamamız devam edecektir. Bu hava araçlarımızla sadece derelerimizin değil, bataklık ve sazlık alanlarda ilaçlama yapmaktayız. Haliliye Belediyesi olarak havadan ilaçlama yaparak yine bir ilki gerçekleştirmiş oluyoruz. İlklerin belediyesi olduğumuzun bir örneğini teşkil etmesi açısından. Bu ilaçlama çalışmalarımız, geçmiş yıllarda devam etmiştir, devam edecektir” diye konuştu.

“KIRSAL MAHALLELERİMİZDE İLAÇLAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

Haliliye Belediyesinin kurulmasıyla birlikte kırsal mahallelerin ilaçlama hizmetiyle tanıştığını da vurgulayan Başkan Fevzi Demirkol, “Haliliye Belediyesinin kurulmasıyla birlikte kırsal mahallelerimiz ilk defa ilaçlamayla tanıştı. Kırsal mahallelerimizde de, düzenli olarak ilaçlama yapmaktayız. İlaçlama yaptığımız zamanlarda da, o mahallenin muhtarını ziyaret ederek, tutanakla mahallede ilaçlama yapıldığı tespit edilmektedir” ifadelerini kullandı.

3 TEKERLEKLİ ARAÇLAR HİZMETTE

Havadan ilaçlama çalışmalarına ek olarak da, dar sokaklar ile çöp konteynerleri, mazgal ve rögarlarda daha seri ve yoğun ilaçlama yapılması için elektrikle çalışan 3 tekerlekli araç ve motosikletler de, hizmete girdi.

Üç tekerlekli araçlarla ilgili de açıklama yapan Başkan Fevzi Demirkol, “Mobil dezenfekte araçlarımızla, büyük araçlarla yapmış olduğumuz ilaçlamayı şimdi elektrikle çalışan motosikletlerle daha seri ve günlük olarak yapmaktayız. Mahallelerimizin bazılarında dar sokaklar olması dolayısıyla üç tekerlekli mini araçlarla ilaçlama çalışmamız devam etmektedir” dedi.

İlginizi Çekebilir

Efeakdoğan: Engelsiz bir dünya için mücadele ediyoruz

Umuda Engel Yok Derneği Genel Başkanı Ahmet Efeakdoğan, her yıl Mayıs ayının ikinci haftası kutlama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.