Anasayfa / TÜM HABERLER / SPOR / Tanal: Şike sorunu çözülmeden uyku uyumayacağım

Tanal: Şike sorunu çözülmeden uyku uyumayacağım

( ŞANLIURFA – RHA ) CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, peşini bırakmamakta kararlı olduğu Şanlıurfaspor’a yönelik şike iddiaları sorununun, Meclis’te çözüme kavuşması için genel görüşme açılmasını teklif etti.

Tanal,”Şike, Türk futbolunun kanayan yarasıdır. Bu sorun çözüme kavuşmadan rahat uyku uyumayacağım” dedi. “Şanlıurfaspor yönetimi ve taraftarının isyanı ile duyulan, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ile de basında yankı bulan şike iddiaları, TBMM’de, Genel Görüşme ile enine boyuna tartışılacak. ” diyen Tanal, konuya ilişkin Genel Görüşme açılmasını teklif etti. Tanal, şunları söyledi:“Türkiye’de temiz futbol, hak ve adalet diyerek bu tür ahlak dışı olayların yaşanmaması adına şike, teşvik gibi konulara acilen çözüm getirilmeli, yeşil sahalara siyaset bulaştırılmamalı, sporun birleştirici gücü ve tribün ruhu yaşatılmalıdır. Açılacak olan Genel görüşme ile sosyal medyada dolanan iddiaların doğruluğu tartışılmalıdır. Manisaspor ve Gaziantep Büyükşehir Belediyespor futbolcularının ve Gaziantep Büyükşehir Belediyespor Kulüp Müdürünün tapeleri olduğu iddia edilen kayıtların doğru olup olmadığı araştırılmalıdır. Söz konusu tapelerde geçen isimler ve Gaziantep Büyükşehir Belediyespor’un şike ile bağlantısının araştırılması Şanlıurfaspor’un mağduriyetinin giderilmesi ve bütün Anadolu takımlarının başına gelebilecek şike iddiaları için önem arz etmektedir. Türk futbolunda adaletin sağlanması ve haksızlıkların giderilmesi adına, çözüm önerilerinin bulunması ve tartışılması için Anayasa’nın 98’inci maddesi ve Meclis İç Tüzüğünün 101,102 ve 103 üncü maddeleri gereğince bir Genel Görüşme açılması gerekmektedir. Hemşehricilik yaptığımı düşünenler olabilir. Keşke her vekil hemşehricilik yapsa ve sadece doğduğu topraklara sahip çıksa bile çözülmedik mesele kalmaz. Bu sorun çözüme kavuşmadan rahat uyku uyumayacağım.”

Tanal’in verdiği dilekçede şu ifadelere yer verdi:”Şanlıurfaspor ile ilgili şike iddiaları uzun bir süredir gündemde olmakla birlikte Şanlıurfa taraftarını ve Şanlıurfalılaları üzmektedir.  İddialara göre Manisaspor- Şanlıurfaspor ile oynanan maç ve Şanlıurfaspor’a yönelik şike yapıldığını gösteren ses kayıtları ile gündeme oturdu.  Şanlıurfaspor üzerinden oynanan kirli oyunların bir an önce ortaya çıkması, tespiti ve bu kapsamda Anayasa’nın 98 inci, İç Tüzüğün 101, 102 ve 103 üncü maddeleri uyarınca bir Genel Görüşme açılması için gereğini saygıyla arz ve talep ederiz. 18.07.2017

GEREKÇE

2016-2017 1. Ligde oynan Şanlıurfaspor-Manisaspor maçı şike iddiaları ile lekelenmiş, Şanlıurfaspor taraftarı ve futbolcular iddialara göre haksızlığa uğramıştır.  Türkiye’de temiz futbol, hak ve adalet diyerek bu tür ahlak dışı olayların yaşanmaması adına şike, teşvik gibi konulara acilen çözüm getirilmeli, yeşil sahalara siyaset bulaştırılmamalı, sporun birleştirici gücü ve tribün ruhu yaşatılmalıdır. Açılacak olan Genel görüşme ile sosyal medyada dolanan iddiaların doğruluğu tartışılmalıdır. Manisaspor ve Gaziantep Büyükşehir Belediyespor futbolcularının ve Gaziantep Büyükşehir Belediyespor Kulüp Müdürünün tapeleri olduğu iddia edilen kayıtların doğru olup olmadığı araştırılmalıdır. Söz konusu tapelerde geçen isimler ve Gaziantep Büyükşehir Belediyespor’un şike ile bağlantısının araştırılması Şanlıurfaspor’un mağduriyetinin giderilmesi ve bütün Anadolu takımlarının başına gelebilecek şike iddiaları için önem arz etmektedir. Günlerdir Şanlıurfaspor Kulübü ve taraftarları Manisapor ile yaptıkları maçta şike yapıldığı konusunda isyan etmekte, sosyal medyada Gaziantep Büyükşehir Belediyespor’un ve Manisaspor’un futbolcularının adının karıştığı görüntüler yayınlanmaktadır. Türk futbolunda adaletin sağlanması ve haksızlıkların giderilmesi adına, çözüm önerilerinin bulunması ve tartışılması için Anayasa’nın 98’inci maddesi ve Meclis İç Tüzüğünün 101,102 ve 103 üncü maddeleri gereğince bir Genel Görüşme açılması gerekmektedir.”

İlginizi Çekebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Urfalı milli sporcu Murat Fırat’ı Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Güreş Şampiyonasında Avrupa üçüncüsü olan Şanlıurfalı milli güreşçi Murat Fırat'ı kabul etti. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.