Anasayfa / TÜM HABERLER / KÜLTÜR-SANAT / Şanlıurfa’daki tarihi evler restore ediliyor

Şanlıurfa’daki tarihi evler restore ediliyor

( ŞANLIURFA – RHA ) Dünyanın  en eski yerleşim merkezlerinden olan Şanlıurfa’da tarihi yapıların ortaya çıkması ve korunmasına yönelik çalışmalarını sürdüren Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ‘Urfa evleri’nin restorasyonunu sürdürüyor.

Şanlıurfa’daki Tarihi “Urfa Evlerinin”  korunması amacıyla Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Kurtuluş Mahallesinde başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Koruma ve Denetleme (KUDEM) ekiplerinin, Kurtuluş Mahallesinde Rahibeler evi, Çetingil ve Erişmiş evlerinde restorasyon çalışmasını sürdürüyor. Aslına uygun kesme Urfa taşıyla yeniden restorasyonu ve düzenleme çalışmaları yapılan evler eski görünümüne kavuşuyor. Hummalı bir şekilde restorasyon çalışmalarının devam ettiği evlerin bazılarında eski motiflerin yer alması dikkat çekti. Kurtuluş Mahallesindeki 3 evde yapılan restorasyon çalışmalarını yerinde denetleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Seyfettin Gencer, yapılan çalışmalar hakkında teknik ekipten bilgi aldı. Şanlıurfa’daki tarihi Urfa evlerinin korunması ve gelecek nesillere taşınması amacıyla restorasyon çalışmalarına ağırlık verdiklerini ifade eden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Seyfettin Gencer, “Mülkiyeti Şanlıurfa Büyükşehir Belediyemize ait olan Çetingil, Erişmiş ve Rahibeler evi olarak bilinen 3 tescilli yapımız bulunmaktadır. Bu 3 evin projeleri Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapıldı. Koruma kurulu bölge müdürlüğünden onaylandıktan sonra çalışmalarımıza başladık. Evlerdeki restorasyon çalışmalarını yerinde inceledik.

‘MİMARİNİN ÖZÜNE UYGUN EVLER ÖN PLANA ÇIKARILIYOR’

Proje kapsamında başlatılan çalışmalar yapıya uygun bir şekilde devam ediyor. Şanlıurfa’nın klasik avlulu yapı tipi mimarisindeki yapılarda başlatılan çalışmalarımız 2018 yılının başlarında tamamlanmış olacaktır. Çalışmalarımız projeye göre devam ediyor. Bu bölgede projede olmayıp sonrasında eklenti şeklinde yapılan betonarme ve eklentileri kaldırıldı ve evler projeye uygun halde çalışmalar yapılarak özüne uygun mimari özelliği bulunan evleri ön plana çıkardık” dedi.

İlginizi Çekebilir

Büyükşehir’in Başkan Ben Olsaydım’ Yarışması Sonuçları Belli Oldu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘Başkan Ben Olsaydım’ adlı proje yarışmasının sonuçları açıklandı. Büyükşehir Belediye Başkanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.