Anasayfa / TÜM HABERLER / YAŞAM / Urfa’da güneş enerjisi santralleri kurulabilir

Urfa’da güneş enerjisi santralleri kurulabilir

(Ş.URFA-RHA) – İki gündür kentte olan ve bir dizi temaslarda bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı AHmet Eşref Fakıbaba, dün GAPTEM’de düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıda konuşan Fakıbaba, güneş potansiyeli en fazla olan il konumunda bulunan Şanlıurfa’da barajın üstüne güneş panellerinin konulması hakkında konuştu.

Bilindiği gibi Türkiye’de güneş ışınlarının en fazla olduğu ve güneş enerjisinden yararlanma olanağı en fazla olan il Şanlıurfa…Batı’da birçok şehirde güneş panelleri kurularak güneşten enerji elde ediliyor. Fakıbaba dün yaptığı açıklamada Şanlıurfa’da da bu tür bir sistemin yapılabileceğinin sinyallerini vermiş oldu.

GAPTEM’de yapılan toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı  Ahmet Eşref Fakıbaba ile birlikte Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Personel Genel Müdürü Yaşar Güçlü, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Altuğ Atalay, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Nevzat Birişik, Rehberlik ve Teftiş Başkanı Münir Uğuz, Müsteşar Yardımcısı Hadi Tunç, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Ayhan Karayama, Tarım İşletmeleri Genel Müdürü  Mehmet Taşan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Ahmet Antalyalı ile Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü  Ethem Kalın katıldı.

FAKIBABA: BEN SENDEN BİR ŞEY İSTEMİYORUM, ŞU TOPRAĞIMI SUYLA BULUŞTUR

Barajından  Mardin’e giden ana sulama kanalının üzerine güneş panelleri yapılması ile ilgili açıklama yapan Fakıbaba,” Hiç kamulaştırma yapmaya gerek kalmadan  Atatürk Barajından  Mardin’in sonuna kadar Allah bize bir ana su kanalı vermiş. Ben araştırıyorum, diyorlar ki bunun üzerine güneş panelleri koysak hem suyun buharlaşmasını engellersin hem de müthiş enerji elde edersin. Bunları mutlaka  Urfa adına,  Türkiye adına konuşacağımdan emin olun.  Urfa’da yapmak istediğin ilk işin ne olur diye bana sorarsanız bir tek şey isterim, uyuşturucu, işsizlik, eğitim, sağlık, bir tek cümle ile şunu söylerim, ben senden bir şey istemiyorum, şu toprağımı suyla buluştur. Başka bir şey istemiyorum. Bu kadar zengin toprakların ancak yüzde 30’unu sulayabiliyoruz. Tarım işçileri perişan durumda. 250 bin, 300 bin hemşehrim o çadırdan bu çadıra ve o da perişan.  Urfa’ya geliyor, burada da perişan. Adam 5 – 6 ay kalıyor, sonra da kalkıp tekrar gidiyor. İnşallah bu şeyleri de önleyeceğimize inanıyorum. Başta toplulaştırma olmak üzere sulama, drenaj ve enerji maliyetlerini düşürecek tedbirleri almak için gerekli girişimlerde bulunacağız. Kamulaştırmada düzeni koruyacağız” şeklinde konuştu.

‘İSRAFIN SONU İFLASTIR’

Dünyanın en büyük sorununun israf olduğunu vurgulayan Bakan Fakıbaba,”İsrafın sonu iflastır. Şu anda dünyanın 7 milyar nüfusu var. 2050 yılında ortalama 10 milyar olacağı tahmin ediliyor. Şu anda tükettiğimiz gıda 4 milyar 300 bin ton ve bunun bir milyar 300 tonunu çöpe döküyoruz.”şeklinde konuştu.

“BAŞKA ÜLKEDE 10 DAKİKA ELEKTRİK GİTSE…”

Kaçak elektrik kullananlara karşı olduğunu belirten Fakıbaba,”Parasını ödeyip hala 21. yüzyılda rezillik içerisinde yaşıyorum başta siyasetçi olarak ben karşıyım.  Sadaka verir gibi… Burada herhalde 50-60 TL’den aşağı ödemeyen hiçbir yer yok. Bunları sorgulayacağız. Dostluk başka alışveriş başka. Parasını veren emeğini de alacak. Bunu beraber çözmek zorundayız. 2 yıl öncesine göre düzelme var; ama hala yeterli değil. Adam diyor ki 5 saattir elektriğim yok. Başka ülkede 10 dakika elektrik gitse hükumet değişir.  Muz cumhuriyeti miyiz biz? Bunu mutlaka ama mutlaka halledeceğiz. Kabadayılık ile değil, yasalar neyse onu uygulayacağız.”dedi.

Milli Tarım Projesi kapsamında havza bazlı bitkisel üretim planlaması yapılacağını belirten Fakıbaba, havza bazlı çiftçinin destekleneceğini ifade etti. Fakıbaba, tarımsal desteklemelerde de bürokratik işlemleri azaltacaklarını vurgulayarak, “Bürokrasi azaltılacak, desteklenecek ürünler önceden belirlenecek. Çiftçi ne kazanacağını bilecek. Çiftçimizi tefeciye muhtaç etmeyeceğiz. Yılda iki kez ödeme yapacağız. Hayvancılıkta önceliğimiz ithalatı azaltıp yerli üretimi artırma yönünde olacaktır. Bu süreç hemen olmaz en az iki buçuk yıl alabilecek bir süreçtir.” dedi.

İlginizi Çekebilir

Coşkun’dan Anneler Günü mesajı

(RHA AJANS/RHA) – Memur-Sen İl Başkanı İbrahim Coşkun, Anneler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.