Anasayfa / TÜM HABERLER / DSİ Rotasyon Kararını Askıya Alınca Çiftçi İsyan Etti

DSİ Rotasyon Kararını Askıya Alınca Çiftçi İsyan Etti

ŞANLIURFA-(RUHA AJANS)-Geçtiğimiz hafta Urfa Değişim Gazetesi ve Ruha Ajans’ın gündeme getirdiği Suruç sol sahil 2.kısım 19-15 nolu sulama hattındaki su sıkıntısı halen çözüme kavuştrulamadı.Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü rotasyon kararını askıya alınca,Çiftçiler isyan etti.

Suruç Ovası Pompaj Sulaması Taşbasan Sol Sahil Sulamasında Rotasyon kararından dönülünce çiftçiler yeniden susuz kaldılar. Uzun bir süredir yaşanan Suruç Ovası Pompaj Sulaması Taşbasan Sol Sahil Sulaması 2. Kısım Şebekesi 19-15 nolu sulama hattı kapsamında yer alan 18 mahalledeki sorunu bir türlü çözüme kavuşturulamadı.Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü Suruç Projesi’nde birtakım sıkıntılar ve kaçak su kullanımı iddiasıyla suruç sol sahil projesinde rotasyon kararını almıştı.Ancak kararın üzerinden henüz 48 saat dolmadan DSİ bölge müdürlüğü bir karar daha alarak rotasyon kararını askıya aldı.

Çiftçiler adına konuşan Ömer Demir, “Biz rotasyonu olumlu bulmuştuk. 3 aydır gelmeyen su tarlamızla buluştu. Az da olsa sevindik, hiç olmasa bu rotasyonla tarlalarımızın masraflarını kurtarmaya çalışacaktık. Rotasyon sadece 1 gün oldu ve tarlalarımıza yine su gelmemeye başladı. Şimdi kanallarda yüzde 20 su eksilteceklermiş eksiltseler bile bize su yetişmesi mümkün değil 17- 19- 20 hatlara su yetişmesi imkansız, Bizim sayın bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba`dan, Sayın Valimiz Abdullah Erin’den, Bölge milletvekilimiz Kemalettin Yılmaztekin`den tekrar rotasyona geri dönülmesini arz ve rica ediyoruz. Rotasyonla azda olsa sularımız geldi. Umarım bu önerimizi bakanımız valimiz ve milletvekilimiz değerlendirirler”. Dedi.

İlginizi Çekebilir

Urfa’da silah kaçakçılığına geçit yok!

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü yaptığı çalışmalarla kentte silaj kaçakçılığına geçit vermiyor. 6136 SKM suçunun önlenmesine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.