Anasayfa / TÜM HABERLER / YAŞAM / Gasp edilen Urfalı fakir bekçi: Fakirliğin gözü kör olsun

Gasp edilen Urfalı fakir bekçi: Fakirliğin gözü kör olsun

Hürriyet’ten Gülden Aydın’a konuşan Bulut şunları söyledi: “Okuryazarlığım, hiçbir sosyal güvencem, Türkçem de yok. 5 çocuğum gibi eşim Belkıs da mevsimlik işçi. Çocukların hepsi evli ve kendi geçimlerinin derdinde. Fakirliğin gözü kör olsun. Yoksa ne işim vardı karpuz tarlalarında. Mecburum çalışmaya.”

Ali Bulut, yaklaşık bir ay önce çalışmak için gittiği Adana’da gasp edilmiş ve acımasızca dövülmüştü. Bulut’un kanlar içindeki fotoğrafları sosyal medyada yayımlandığında herkes isyan etmişti. Bulut, günler sonra konuştu.

YILAN, AKREP VE KIZGIN GÜNEŞTEN EKMEK PARASI

Acımasızca gasp edilmişti, günler sonra konuştu: Fakirliğin gözü kör olsun Ali Bulut, ilerlemiş yaşına rağmen son 15 yıldır karpuz tarlası bekçiliği yaptığı Adana’ya bu nedenle gitmiş. Karpuz ekiminin yapıldığı 10 Mart’tan 19 Temmuz’a kadar kızgın güneş altında, yılan ve akreplerin içinde 110 dönümlük karpuz tarlasını beklemiş. Geceleri sazdan yapılan ‘hayma’ adı verilen gölgelikte uyumuş. Banyo yapmak için portakal bahçelerine gitmiş. “Boruyu açıp suyu bırakıyorlardı. Ne yapayım, başka nasıl yıkanayım?” Giysileri kirlendiğinde de yakındaki köye gitmiş. “Rastgele kapı çalıyor, üstümü yıkar mısınız, diyordum. Sağ olsunlar yıkayıp ütüleyip veriyorlardı” diyor.

FAKİRLİĞİN GÖZÜ KÖR OLSUN

Acımasızca gasp edilmişti, günler sonra konuştu: Fakirliğin gözü kör olsun 19 Temmuz’da tarladan ayrılıp “Büyük Saat”in yanındaki sabahçı işçi kahvesine geldi. Tarlanın sahibi Murat Ağa, o gün akşamüstü kahveye gelip 4 aylık emeğinin karşılığı olan 5 bin 200 lirayı verdi. Ali Bulut’un, çalıştığı o 4 ay boyunca sadece 700 liralık masrafı olmuştu. Veresiye yaptığı gıda alışverişlerinin parasını bakkal ve diğer esnafa ödedikten sonra elinde 4.500 lirası kaldı. Urfa’ya döndüğünde 8 ay boyunca bu parayla geçinecekti. “Zenginin 1 milyon lirasından daha kıymetli” dediği parasını, gömleğinin ilikli cebine özenle yerleştirdi. Sabahçı kahvesinde geceyi geçirip 20 Temmuz sabahı Urfa’ya dönmek için otogara gidecekti. Kahvede çayını keyifle yudumlarken, Murat Ağa’dan parasını alırken göz göze geldiği “Arazide çalıştırmak için işçi arayan mühendis Burhan” ile tanıştı. Sabah 07.00’ye doğru kahveden çıkarken Burhan, “Bitpazarı tarafına gideceğim. Birlikte yürüyelim” dedi. Ali Bulut, “Çok temiz giyimliydi. Yeleği, kunduraları vardı. Hiç aklıma gelmezdi ki…” deyip susuyor. Aklına gelmeyen, Burhan’ın sabıka dosyası hayli kabarık gaspçı Turan Ö. olduğuydu.

MUŞTAYLA KAFATASINI VE GÖZ ALTI KEMİKLERİNİ KIRDI

Acımasızca gasp edilmişti, günler sonra konuştu: Fakirliğin gözü kör olsun Turan Ö., Ali Bulut’u ıssız sokak aralarına götürdü. “Ana yoldan saptık” dediğinde “Burası daha kestirme yol” cevabını verdi. Mirzaçelebi Mahallesi Muhtarlığı’nın önündeki boş arsaya geldiklerinde, muşta geçirdiği eliyle sol gözüne ilk yumruğu attı. Kendinden geçerek yere yığılan Ali Bulut’u öldüresiye darp ettikten sonra gömleğinin cebindeki 4 bin 500 lirayı alarak hızla uzaklaştı. Olanları pencereden an be an seyreden bir kadının çığlıkları üzerine vatandaşlar olay yerine geldi. O sırada bisikletiyle geçen market sahibi İbrahim Yılmaz, Burhan’ın peşine düşse de yakalayamadı. Ali Bulut’un yanına dönüp ambulans ve polis çağırdı. Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Bulut’un kafatası ve göz altı kemikleri kırılmıştı, beyin kanaması geçiriyordu. Yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı.

BAŞKAN HEMEN YARDIMA KOŞMUŞ

Acımasızca gasp edilmişti, günler sonra konuştu: Fakirliğin gözü kör olsun Ali Bulut’un Şanlıurfa’daki evine gittiğimizde, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci de oradaydı. Bulut’un darp edilmesinin ardından belediye personelini Adana’ya gönderip her türlü ihtiyacının karşılanması için görevlendiren Başkan, sabah erken saatlerde gelerek gasp edilen parası kadar bir tutarı, yani 4 bin 500 lirayı teslim etmiş, Bulut’un üç ay önce evlenen en küçük oğlu Doğan’a iş sözü vermişti. Başkan, “Ali Amca’nın elinden alınan parası, onun dünyası. O dünyayı elinden almak, insanlığın geldiği olumsuz gerçeği yansıtıyor. Bu yaşta çalışmaması lazım. Her türlü ihtiyacını, talebini karşılayacağız. Babasına iyi bakması şartıyla Doğan’a düzenli bir iş bulacağız. Sosyal Yardım Müdürlüğü’müz Ali Amca’yla sürekli bağlantıda olacak” diyor. Bu arada Ali Bulut’un eşi Belkıs Hanım’ın bağırsaklarının delinmesi nedeniyle hastanede tedavi altında olduğunu öğreniyoruz.

İlginizi Çekebilir

Şanlıurfa’da Kimler Vefat Etti? İşte bugün aramızdan Ayrılanlar

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü defin listesini açıkladı. Buna göre Şanlıurfa'da vefat edenler ve defnedildiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.