Anasayfa / TÜM HABERLER / YAŞAM / ‘Birecik’te fıstık ağaçları artık susuz kalmayacak’

‘Birecik’te fıstık ağaçları artık susuz kalmayacak’

Şanlıurfa fıstığının yüzde 46’sını üreten Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde, fıstık ağaçlarını susuzluktan kurtaracak Hobap Projesi (Altınova Pompaj Sulama Suyu)  tamamlanma aşamasına geldi.

Belediye Başkanı Av. M. Faruk Pınarbaşı, yöre ekonomisi için büyük önem taşıyan fıstık ağaçlarının son yıllarda zaman zaman yaşanan kuraklık nedeniyle verimden düşmesine neden olan susuzluk sorununun çözüme kavuşturulmasında sona gelindiğini müjdeledi.

‘FISTIĞIN YÜZDE 57’Sİ ŞANLIURFA’DA YETİŞTİRİLİYOR’

Yörenin en önemli geçim kaynağı olan fıstık ağaçları için büyük önem arz eden proje için yıllardır mücadele verdiklerini anımsatan Pınarbaşı, şunları söyledi:

“Türkiye’de üretilen fıstığın yüzde 57’si Şanlıurfa’da yetiştiriliyor. Şanlıurfa fıstığı üretiminin yüzde 46’sı ise Birecik sınırlarında yer alıyor. Bir başka ifadeyle Şanlıurfa’daki toplam 18 milyon fıstık ağacının 7 milyon adedi Birecik’te bulunuyor. İlçemizde binlerce kişi de doğrudan ya da dolaylı olarak fıstıktan geçimini sağlıyor. Bu nedenle, fıstık ağaçlarının sulanması yöre ekonomimiz için hayatı bir önem taşıyordu. Şükürler olsun ki bu sorunu da rafa kaldırmaya hazırlanıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz”

Fıstık ağaçlarının artık güneşten yandı, kurudu söylemlerinin efsane olacağını belirten Başkan Pınarbaşı, sorunun çözümünde büyük katkı sunan tüm yetkililere Birecik halkı adına teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

İlginizi Çekebilir

Şanlıurfa’da Demir Parmaklıklara sıkışan köpeği itfaiye ekipleri kurtardı

(RHA Ajans /RHA)-Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde kapının demir parmaklıklarına sıkışan köpek, itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.    …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.