Anasayfa / TÜM HABERLER / ANALİZ / Güneydoğu’nun kanayan yarası: Kadın Cinayetleri

Güneydoğu’nun kanayan yarası: Kadın Cinayetleri

(ŞANLIURFA-RHA) Ülkenin ve belki de bölgenin kanayan yarası haline gelen ve bir türlü kabuk bağlamayan kadın cinayetleri her geçen gün canımızı biraz daha yakıyor…Gün geçmiyor ki bir kadın cinayeti daha duymayalım. Kimisi ya töreye kurban gidiyor, kimisi anlaşamadığı eşi yüzünden öldürülüyor, kimisi ise sadece kadını cinsel obje olarak gören bir erkek tarafından…

HER ÜÇ KADINDAN BİRİ ŞİDDET GÖRÜYOR

Türkiye’nin en büyük utancı olan ‘kadın cinayetleri’ tüm hızıyla sürüyor ve her gün bir kadın daha erkek şiddeti sonrası hayatını kaybediyor. Hükümet yetkililer hazırladıklar yasa tasarıları ve kanunlarla bunun önüne büyük ölçüde geçmiş olsa da halen kadın cinayetleri azalmış ve bitmiş değil. Türkiye’de her üç kadından birinin yaşı kaç olursa olsun şiddet gördüğü bilimsel araştırmalarla kanıtlanmışken ve resmi raporlara da yansımışken artık bunun önüne geçilmesi için daha ciddi adımların atılması gerektiği de gözler önüne serilmiş oldu.

BABA, OĞUL VEYA ERKEK KARDEŞLER SANIKLAR ARASINDA…

Her gün bir kadın daha erkek şiddeti sonrası hayatını kaybediyor. Şanlıurfa’da 2010’dan bu yana 35 kadın hayattan koparılırken, bu istatistiklerin kadın cinayetlerindeki iç karartan tablonun her yıl daha da kötüye gittiğini gözler önüne serdi. 2016’da 316 kadın erkek şiddetinin hedefi olarak hayatını kaybetti. Cana kıyanlar çoğunlukla eşleri ya da eski eşleriydi… Baba, oğul ve erkek kardeşler de yine sanıklar arasında… Kadınların çoğu evlerinde, belki de en güvendikleri yerde öldürüldü. Bazen saçını kızıla boyatmaktı bahane, bazen tuzluğu uzatmamak…

BÖLGEDE EN ÇOK GAZİANTEP, ŞANLIURFA VE DİYARBAKIR ÖN PLANA ÇIKIYOR

Türkiye’de ise belki de kadın cinayetlerine en çok rastlanan bölgelerin başında Güneydoğu Anadolu Bölgesi geliyor. Kadınların arka planda olduğu bölgede kadına yönelik eski algı ve tabular yıkılmış olsa da halen kadınlara tam anlamıyla değer verilmiyor ve kadın sadece çocuk doğuran, evi temizleyip yemek yapan biri olarak karşımızı çıkıyor. Ulusal çapta araştırma yapan derneklerin verilerinde ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da en çok kadın cinayetlerinin işlendiği şehirler… Şanlıurfa’da 2016 yılında 10 kadın hayattan koparıldı.Böylece 2010 yılından bu yana öldürülen kadın sayısı 35’e ulaştı. Kentte 2015 yılında ise 8 kadın eşi, veya yakınları tarafından öldürülmüştü. Türkiye’de 2016 yılında işlenen cinayetlerin illere göre istatistiğine bakıldığında ise Gaziantep’te 11, Şanlıurfa’da 10, Diyarbakır’da 5; toplamda ise bu üç şehirde geçen yıl 26 kadının hayattan koparıldığı gözleniyor.

67 KADIN CİNAYETİ DOSYAYA FAİLİ MEÇHUL OLARAK GEÇTİ

Bu istatistikler kadın cinayetlerindeki iç karartan tablonun her yıl daha da kötüye gittiğini gözler önüne serdi.Katledilen kadınların büyük çoğunluğunun faili ise yakınları oldu. İstatistiğe göre kadınların 98’nin katili eşleri olurken, 51 kadını tanıdığı, 30 kadını erkek arkadaşı, 25’ini ise eski erkek arkadaşı öldürdü. Şiddet sonucu hayatını yitiren 21 kadının katili eski eşi, 12’sinin oğlu, 9’unun babası, 2’sinin ise ağabeyiydi. Ölen 67 kadın ise istatistiklere faili tespit edilemeyenler olarak yansıdı.

KADINLAR NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ?

Erkeklerin kadınları öldürmek için öne sürdüğü bahanelerde de çeşitlilik söz konusu. Erkeğin ifadesi temel alınarak oluşturulan bahaneler kategorisinde öne çıkanlar aldatılma şüphesi, barışma isteğinin reddi, kadının ayrılma ya da boşanma isteği ve ‘namus ya da töre’…Acımazsızca katledilen kadınların 143’ü ateşli silahla, 93’ü kesici aletle, 32’si tespit edilemeyen, 15’i boğularak, 10’u darp edilerek, 8’i ezilerek, 7’si yakılarak, 4’ü sert cisimle, 2’si zehirlenerek, 2’si de işkence uygulanarak öldürülürken, 100’ün üzerinde çocuk da annesiz kaldı.

ŞANLIURFA’DA GEÇTİĞİMİZ GÜN ANNE VE KIZI KATLEDİLDİ

Kadın cinayetlerine bakmak için aslında çok geçmiş zaman gitmeye gerek de yok. Daha 7 gün önce Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde gündüz vaktinde bir anne ve kızı hayattan koparıldı. Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde bir kişi, babasının evinin önünde kurulan semt pazarında karşılaştığı eşi ve kızına kurşun yağmuruna tuttu. Kocanın eşi olay yerinde, kızı ise hastanede hayatını kaybetti.

KADIN CİNAYETİ’NE BİR ÖRNEK DE BOZOVA’DAN…

Tarihler 30 Ocak 2017’i gösterdiğinde Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinde bir koca eşini vurarak hayattan koparttı. Fevzi Çakmak Mahallesi’nde yaşayan Ramazan T. henüz bilinmeyen nedenle eşi Fatma T. (30) ile tartıştı.Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine Ramazan T, evdeki pompalı tüfekle eşine ateş açtı. Kafası ve göğsüne 3 saçma isabet eden Fatma T. ağır yaraladı. Kavga esnasında evde olan çiftin çocuğu Seher T’nin ihbarı üzerine olay yerine gelen 112 Acil Servis ekipleri, Fatma T’nin hayatını kaybettiğini belirledi.

ŞAİBELİ İNTİHARLAR DA VAR ELBETTE…

Genç kızlar, kadınlar sevgililerinden ya da kocalarından ayrılmak, boşanmak istedikleri ya da boşandıkları için öldürüldüler… Doğu illerinde ise genç kızlar, kadınlar “şaibeli intihar”ların kurbanı oldu… Ki şaibeli ölümler acaba sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi illeriyle mi sınırlı?..2016 yılında 67 kadının dosyasın faili meçhul yazılarak kapatıldı. Bu sayı da şaibeli intiharların boyunu da gözler önüne sermiş oldu.

ÖZGECAN’DAN SONRA 371 KADIN CİNAYETİ YAŞANDI

11 Şubat’ta Mersin’in Tarsus ilçesinde yaşanan ve Türkiye’de büyük bir infial uyandıran Özgecan olayından sonra ise yıl sonuna kadar 373 kadın cinayeti yaşandı. Bu 373 kadın cinayetinde 371 kadın ve aile bireyi öldü, 72 kadın ve aile bireyi de yaralandı… Özetle, olaydan sonra yaşanan tepkiler nedeniyle kadın cinayetlerinde bir miat olması beklenen Özgecan olayı ne Türkiye için ne de Mersin için miat olamadı.  2015 yılında basına yansıyan 11 olayla Mersin’de kadın cinayetlerinin en çok yaşandığı illerden biri oldu…

EN ÇOK KADIN CİNAYETİNİN YAŞANDIĞI 11 İL

2016 yılında en çok “silahla kadın cinayeti”nin yaşandığı ilk 11 il ise olay, ölü-yaralı sayılarıyla şöyle:

1 – İstanbul 34 olay, 35 ölü, 6 yaralı, 8 koca intihar,

2 – İzmir 19 olay, 17 ölü, 7 yaralı, 3 koca intihar ve 1 koca intihar girişimi,

3 – Gaziantep 14 olay, 15 ölü, 2 yaralı, 2 koca intihar,

4 – Antalya, 14 olay, 9 ölü, 7 yaralı, 4 koca intihar,

5 – Diyarbakır 13 olay 13 ölü, 2 yaralı, 3 koca intihar,

6 – Kocaeli 13 olay, 11 ölü, 3 yaralı, 1 koca intihar,

7 – Adana 13 olay, 8 ölü, 7 yaralı,

8 – Mersin 11 olay, 11 ölü, 4 yaralı, 1 koca intihar,

9 – Samsun 10 olay, 10 ölü, 2 yaralı, 2 koca intihar,

10 – Urfa Üçü şaibeli intihar 9 olay, 8 ölü, 1 yaralı,

11 – Van Beşi şaibeli intihar 9 olay, 8 ölü, 1 yaralı.

18 İLDE KADIN CİNAYETİ YOK

2015 yılında 18 ilde kadın cinayeti yaşanmadı. Hangileri diye merak mı ediyorsunuz?

Hemen A’dan Z’ye sıralayalım:“Artvin, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Düzce, Gümüşhane, Isparta, Karabük, Kilis, Muş, Niğde, Ordu, Sinop, Tunceli ve Yozgat…”

Sıralanan illere bakıldığında 4 ilin Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde olduğu görülürken, kalan illerin büyük çoğunluğunu Karadeniz ve İç Anadolu bölgeleri oluşturdu.

URFA’DA ÖLDÜRÜLEN KADINLARIN HİKAYELERİ

İşte katledilen kadınların isimleri ve öldürülme sebepleri;

ŞANLIURFA MERKEZDE ÖLDÜRÜLEN KADINLAR;

1-Saadet H.(Yaş 31)

Yıl: 2014,

Fail: Akrabası

Sebebi: 27 yaşındaki Mustafa Cengiz K., akrabası Saadet H.’yi bileziklerini çalmak için boğarak öldürdü ve cesedini ellerini kelepçeleyerek sulama kanalına attı. Genç kadının cesedi cinayetten 21 gün sonra bulundu.

2-Zahide A. (Yaş 18)

Yıl: 2014

Fail: Babası

Sebebi: Mustafa Ç., töreye uygun hareket etmediği iddiasıyla kızı Zahide A.’yı boğarak öldürdü. Zahide evlendikten bir süre sonra can güvenliği olmadığı gerekçesiyle kocası Ş.A. ve ailesinden şikâyetçi olduğu ve kadın sığınma evine yerleştirildiği öğrenildi. Cinayetten 15 gün önce ise kocasının ailesinin Zahide A.’yı sığınma evinden aldığı ortaya çıktı.

3-Luma A. (Yaş 18)

Yıl: 2014

Fail: Erkek kardeşi

Sebebi: 33 yaşındaki Şahat A., evden kaçtığı gerekçesiyle 18 yaşındaki kız kardeşi Luma A’yı öldürdü. Kadının babası ve iki ağabeyi tutuklanırken, Şahan A. kayıplara karıştı.

4- Hatice D. (Yaş 20)

Yıl: 2014

Fail: Erkek kardeşi

Sebebi: 16 yaşındaki M.D.R., 2 hafta önce sevgilisiyle evden kaçan ablası Hatice D.’yi öldürdü. Aile tarafından bulunup eve getirilen Hatice D.’nin ailenin onayıyla öldürüldüğü öne sürüldü.

5- Zehra A. (Yaş 32)

Yıl: 2014

Fail: Kocası

Sebebi: 36 yaşındaki Übeyid A., 6 aylık hamile karısı Zehra A’yı tartışma üzerine bıçaklayarak öldürdü.

6- Sebha Y. (Yaş 45)

Yıl: 2014

Fail: Kocası

Sebebi: 48 yaşındaki Cuma Y., karısı Sebha Y’ı tüfekle vurarak öldürdü. Cinayetten sonra kaçan Cuma Y., 20 gün sonra teslim oldu. Cuma Y.’nin şizofreni tedavisi gördüğü belirtildi.

7- Şefika Ş. (Yaş 48)

Yıl: 2012

Fail: Kocası

Sebebi: 48 yaşındaki Mehmet Ş., tartıştığı karısı Şefika Ş.’yı av tüfeğiyle vurarak öldürdü.

8- Remziye Ç. (Yaş 42)

Yıl: 2011

Fail: Kocası

Sebebi: 45 yaşındaki Kadir Ç., kendisinden ayrılma aşamasında olan eşi Remziye Ç.ile konuşmak için kaldığı eve geldi. Tartışma üzerine “Beni sevmiyorsun”, “Eve başka erkekleri alıyorsun” diyerek karısını öldürdü.

9- Medine T. (Yaş 28)

Yıl: 2011

Fail: Kocası

Sebebi: 34 yaşındaki Sıddık T., karısı Medine T.’ı çocuklarını okuldan almak üzere beklediği sırada sokak ortasında öldürdü.

10- Esra Ç. (Yaş 20)

Yıl: 2010

Fail: Erkek kardeşi

Sebebi: Esra Ç., 2 ay önce evden kaçarak evlendiği kişiyle sokakta yürüdüğü sırada vuruldu. Cinayeti üstlenen 17 yaşındaki erkek kardeşi “Evden kaçtığı için öldürdüm” dedi.

11- Terfe K. (Yaş 48)

Yıl: 2010

Fail: Akrabası

Sebebi: 7 çocuk annesi Terfe K., kızının başkasıyla evlenmesine karşı çıkan yeğeni 23 yaşındaki Eyüp K. tarafından tabancayla vurularak öldürüldü. Eyüp K.’nin olaydan 15 gün önce de “Kızını niye bana vermedin” diyerek tartıştığı halasını bıçakladığı belirtildi.

HALFETİ’DE ÖLDÜRÜLEN KADINLAR;

12- Rojda B. (Yaş 3)

Yıl: 2013

Fail: Babası

Sebebi: Almanya’dan memleketleri Urfa’ya ziyarete gelen B. ailesinden Yasin B., tartışma üzerine karısı Fatma B. ile çocukları Devran ve Rojda B.’ı öldürdü. Gözaltına alından Yasin B., kendisini 2. kattan atarak intihar etti.

13- Fatma B. (Yaş 25)

Yıl: 2013

Fail: Kocası

Sebebi: Bilinmiyor

CEYLANPINAR’DA ÖLDÜRÜLEN KADINLAR;

14- Naime S. (Yaş 74)

Yıl: 2012

Fail: Saldırgan

Sebebi: 17 yaşındaki A.Ü.G. hırsızlık için evine girdiği 74 yaşındaki Naime S.’ı başına spoayla vurarak öldürdü.

15- Naile Ç. (Yaş 19)

Yıl: 2012

Fail: Erkek arkadaşı

Sebebi: Dere kenarında cesedi bulunan Naile Ç.’ı, 17 yaşındaki Y.B.’nin öldürdüğü ortaya çıktı. Y.B. ifadesinde Naile Ç’i kendisinden ayrılmak istemediği gerekçesiyle öldürdüğünü söyledi.

VİRANŞEHİR’DE ÖLDÜRÜLEN KADINLAR;

16- Hatice G. (Yaş 19)

Yıl: 2014

Fail: Akrabası

Sebebi: Hasan ve Cuma G., 8.5 aylık hamile kuzenleri Hatice G.’ü elektrik direğine bağlayarak boğup cesedini kuyuya attılar. Hamile kaldığı için ailesi tarafından tehdit edilince Diyarbakır’da bir akrabasının yanına yerleştirilen Hatice G.’ün, kuzenleri tarafından ‘Ailenle barıştıracağız’ denilerek kandırılıp Viranşehir’e geri getirildiği ortaya çıktı. Erkek kuzenler ifadelerinde ‘Namusumuza leke getirdi’ diyerek cinayeti işlediklerini itiraf etti.

17- Lütfiye B. (Yaş 22)

Yıl: 2010

Fail: Kocası

Sebebi: 20 yaşındaki Şükrü B., 9 ay önce evlendiği hamile karısı Lütfiye B.’ı öldürdü, karısını korkutma amaçlı silah çektiğini, bir anda elinin tetiğe dokunduğunu söyledi.

SURUÇ’TA ÖLDÜRÜLEN KADINLAR;

18- Zahide P. (Yaş 20)

Yıl: 2010

Fail: Akrabası

Sebebi: 26 yaşındaki Mevlüt S., karısı Fatma S.’in ailesinin evine dönmesi üzerine eve kalaşnikofla saldırdı. Yaklaşık 50 el ateş eden Mevlüt S., eşinin kız kardeşi Zahide P.’ı öldürdü.

HARRAN’DA ÖLDÜRÜLEN KADINLAR;

19- Fatma T. (Yaş 18)

Yıl: 2010

Fail: Akrabası

Sebebi: 15 yaşındaki A.T., amcasının kızı olan Fatma T.’ı vurarak öldürdü, cinayetin tüfekle oynadığı sırada yanlışlıkla gerçekleştiğini öne sürdü.

HİLVAN’DA ÖLDÜRÜLEN KADINLAR;

20- Nadile A. (Yaş 43)

Yıl: 2011

Fail: Akrabası

Sebebi: 11 yaşındaki Emre A. tüfekle halası Nadile A.’ı öldürdü, olayın kaza sonucu yaşandığı öne sürüldü.

SİVEREK’TE ÖLDÜRÜLEN KADINLAR;

21- Zuhal İ. (Yaş 24)

Yıl: 2012

Fail: Eski kocası Sebebi: Erol A., boşandığı eşi Zuhal İ.’yi işe gittiği sırada sokak ortasında bıçaklayarak öldürdü. Erol A.’nın cinayet hükümlüsü olduğu ve birkaç ay önce tahliye edildiği ortaya çıktı.

DOĞAN: BOŞANMAK İSTEYEN YA DA BOŞANMIŞ EŞLERİN DAHA FAZLA ŞİDDET KURBANI OLDUĞUNA ŞAHİT OLUYORUZ

Psikolog Danışman Bozan Doğan, daha çok boşanmış ya da boşanmak isteyen kadınların daha çok şiddete maruz kaldığını ifade ederek,”Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri haberlerinin son yıllarda artış gösterdiğini maalesef görüyoruz. Şiddet olgusu özelliklede kadına yönelik şiddet her bölgede  toplumda her dönemde karşımıza çıkan önemli bir sorun. Son günlerde medyaya yansıyan şiddet vakalarının nedenlerine  baktığımızda bu problemin aslında töre vb. kavramlarla açıklanmayacak düzeyde sebepler içerdiğini söyleyebiliriz. Şiddet  sağlıklı iletişimin olmadığı,hayır diyebilme becerilerinin eksik olduğu,reddedilmeye yönelik toleransın düşük olduğu yapılarda yani sağlıklı  yaşam becerilerinin yoksun olduğu bir iklimde gelişir.Medyaya yansıyan örneklere baktığımızda özellikle boşanmak isteyen yada boşanmış eşlerin daha fazla şiddet kurbanı olduğuna şahit oluyoruz, ya benimsin ya toprağın vb. bakış açısı, sağlıklı ayrılma davranışının edinilmemiş olması, öfke kontrolünün sağlanamaması ,aileden gelen şiddet kültürünün kopyalanması bu şiddet davranışlarını besleyen unsurlar arasında gösterilebilir” dedi.

Psikolog Danışman Doğan, kadın cinayetlerinde ve kadına şiddet olaylarında televizyon ve yayınlarının özendirici nitelikte olduğunu ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti:

“Bununla birlikte medyada şiddet içerikli programların yayınlanması örneğin mafya vb. dizilerin ekranlarda boy gösterip yüksek düzeyde izlenmesi yine bu programlar arasına  evlilik programlarını da dahil edebiliriz, şiddet içerikli bilgisayar oyunlarının oynanması,şiddet haberlerinin yaygınlığına bağlı olarak duyarsızlaşıp tolerans geliştirmemiz, kanıksamamız önemli problem alanları olarak görülüyor. Okullarda ve ailede öfke kontrolü ve yaşam becerileri ile ilgili eğitimlerin artırılması, cinsiyetçi bakış açısından uzaklaşılması, kanaat önderlerinin ve rol model kişilerin şiddetle mücadele konusunda inisiyatif alması, görsel yazılı ve sosyal medyada şiddet içerikli unsurların ortadan kaldırılması vb. önlemler şiddetle mücadelede sonuç elde edecek önlemler arasında yer alır.”

İlginizi Çekebilir

Coşkun’dan Anneler Günü mesajı

(RHA AJANS/RHA) – Memur-Sen İl Başkanı İbrahim Coşkun, Anneler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.