Anasayfa / TÜM HABERLER / DÜNYA / Suriyeli mültecilerle ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı

Suriyeli mültecilerle ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı

İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) ve IPSOS Araştırmalar Enstitüsü tarafından Türkiye’deki Suriyeli mültecilerle ilgili bugüne kadar yapılan en kapsamlı araştırmalardan biri olan ‘Mülteci Hayatlar Monitörü’, Suriyeli mültecilerle ilgili çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı.

Suriye’de yaklaşık 7 yıldan beri devam eden iç savaşın faturası ağırlaşmaya devam ediyor. Türkiye’de 3 milyon sığınmacı yaşarken Şanlıurfa’da da yaklaşık 700 bin sığınmacı hayatını idam ettirmeye çalışıyor. Araştırmaya göre Suriyeli mültecilerin yüzde 74’ü vatandaşlık istiyor, yüzde 70’iyse Türkçe bilmiyor. Suriyelilerin günlük satın alma gücü 2 doların altında, kayıtlı ve kayıtsız olarak çalışanların oranıysa yaklaşık yüzde 31.

1300 KİŞİYLE YÜZ YÜZÜ GÖRÜŞÜLDÜ

Suriyeliler anketinin sonuçları açıklandı: Yüzde 52’si geleceğini Türkiye’de görüyor Suriyelilerin hane halkı büyüklüğüyse Türklerin iki katı. Araştırma, 27 Nisan-20 Mayıs 2017 arası mülteci nüfusunun yüzde 79’unu barındıran 10 ilde (İstanbul, Şanlıurfa, Hatay, Gaziantep, Adana, Mersin, Kilis, Mardin, Bursa, İzmir) yaklaşık 1300 kişiyle yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirildi. İNGEV Kurucu Başkanı Vural Çakır, araştırmaya göre kamp dışında yaşayan Suriyelilerin yaklaşık yüzde 90’ı kayıtlı olduğunu, Doğu şehirlerinde geçici kimliği olanların oranının yüzde 93, Güney’de yüzde 90, Batı’daysa bu oranın yüzde 84 civarında olduğunu söyledi.

SURİYELİ BİR AİLENİN HARCAMASI 867 TL

Suriyeliler anketinin sonuçları açıklandı Hürriyet’ten İpek Yezdani’nin haberine göre, Suriyeli mülteci bir ailenin gıda, içecek, kişisel temizlik gibi kalemlerin dahil olduğu aylık hane tüketim harcaması 867 TL. Kişi başı harcaması ise 140 TL. Yani Suriyeli mültecilerin günlük kişi başı satın alma gücü 2 doların altında, sadece 1.33 dolar (yaklaşık 4.6 lira). Suriyelilerin yüzde 70’iyse ‘çalışma koşullarım buradaki halka göre çok daha kötü’ diyor.

SURİYELİ MÜLTECİLERİN YÜZDE 74’Ü TÜRK VATANDAŞLIĞI İSTİYOR

Suriyeliler anketinin sonuçları açıklandı: Yüzde 52’si geleceğini Türkiye’de görüyor Araştırmaya göre Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin yüzde 74’ü Türk vatandaşlığı istiyor, bu oran 15-17 yaş grubunda yüzde 80’e kadar çıkıyor. Suriyelilerin yüzde 52’si kendinin ve ailesinin geleceğini Türkiye’de görüyor, yaklaşık yüzde 45’iyse “Suriyeli olduğum için buradaki halk beni dışlıyor” diyor.

ÇOCUKLARIMIN TÜRKİYE’DE HAYATINA DEVAM ETMESİNİ İSTİYORUM

Suriyeliler anketinin sonuçları açıklandı: Yüzde 52’si geleceğini Türkiye’de görüyor “İmkanım olsa bir Avrupa ülkesine taşınmak istiyorum” diyenlerin oranı yüzde 42, “kesinlikle istemem” diyenlerse yüzde 44 gibi önemli bir kesim. “Çocuklarımın Türkiye’de hayatına devam etmesini istiyorum” diyenlerin oranı yüzde 52. “Geleceğe umutla bakıyorum” diyenlerin oranıysa yüzde 64. Araştırmanın çarpıcı sonuçlarından biri de Suriyeli mültecilerin ortalama hane halkı büyüklüğünün Türkiye hane halkı büyüklüğünün (3.5 kişi) neredeyse iki katı oranında, yaklaşık 6.2 kişi olması.

MÜLTECİ GİRİŞİMCİLİĞİ ÖNEMLİ BİR KONU

Suriyeliler anketinin sonuçları açıklandı: Yüzde 52’si geleceğini Türkiye’de görüyor Araştırmaya göre Türkiye’de kişisel hesabı olan Suriyeli mültecilerin oranı sadece yüzde 4. Bir bankaya ait kredi kartı olanların oranıysa yüzde 2’den daha az. Vural Çakır, “Suriyeli mültecilerin tamamına yakını finansal sistemin dışında kalıyor. Oysa mülteci girişimciliği önemli bir konu. Suriye vatandaşlarının bankada hesap açması için tek başına geçici koruma kimliği yeterli değil ikamet belgesinin bulunması da gerekiyor. Mültecilerin finansal dışlanmışlığının giderilmesi gerekli” diyor.

YÜZDE 52’Sİ GELECEĞİNİ TÜRKİYE’DE GÖRÜYOR

Suriyeliler anketinin sonuçları açıklandı: Yüzde 52’si geleceğini Türkiye’de görüyor Türkiye’deki 10 Suriyeliden neredeyse 9’u şimdiye kadar hiçbir sosyal yardım almadığını ifade ediyor. Düzenli veya düzensiz olarak sosyal yardım alanların oranı sadece yüzde 13. Yani Türkiye’deki Suriyelilerin sadece 180 bini (yüzde 6’sı) düzenli ayni veya nakdi yardım alıyor. Suriyelilerin sosyal yardım olanaklarının başında Kızılay Kartı geliyor. Şu anda kamp dışında yaşayan Suriyeli mültecilerin yüzde 9’unda, yani 270 bin kentli mültecide Kızılay Kart bulunuyor.

Suriyeliler anketinin sonuçları açıklandı: Yüzde 52’si geleceğini Türkiye’de görüyor Araştırmanın çalışma yaşamı ile ilgili bölümü ise Suriyeli sığınmacıların kayıt dışı çalıştığını ortaya koyuyor. Araştırmanın sonuçları şöyle;

-Türkiye’de mültecilerin toplam yüzde 31’i şu an iş piyasasına dahil.

-Çalışanların yüzde 17’si Türkiyeli bir işverenin yanında çalışırken, yüzde 5’i Suriyeli bir işverenin yanında, yüzde 5’i de kendi hesabına çalışıyor.

-Suriyeli mültecilerin yüzde 50’si çalışmıyor ve iş arıyor. Suriyeli erkeklerinse yüzde 50’si çalışmıyor, yüzde 24’üyse iş arıyor.

-Suriyeli mülteci kadınların yüzde 8’i çalışırken yüzde 9’u işsiz.

-Suriyeli kadınların yüzde 73’ü ne çalışıyor ne de iş arıyor.

-Türkiye’deki yaklaşık 650 bin Suriyeli kayıtlı veya kayıtsız olarak istihdamda yer alıyor.

-Suriyeliler arasında istihdam alanında yüzde 98 düzensizlik mevcut.

HÜRRİYET

İlginizi Çekebilir

ÇHC Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen’den Kut’ül Ammare Zaferi mesajı

ÇHC Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen’den Kut’ül Ammare Zaferi mesajı; “Yakın tarihimizi hatırlayalım, hatırlatalım” Türkiye’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.