Anasayfa / TÜM HABERLER / YAŞAM / Bu ranta karşı çıkın!

Bu ranta karşı çıkın!

(ŞANLIURFA-RHA) Şanlıurfa’da birkaç gündür gündemi meşgul eden tek bir konu var oda, Harran Üniversitesi Eyyübiye Kampüsü’nün imara açılması…Bazıları bu konuya karşı çıksa da aslında rektörün önerileri de yabana atılacak cinsten değil.

ÜNİVERSİTE BİRÇOK SORUNU ÇÖZMÜŞ OLACAK

Harran Üniversitesi rektörü ve yönetimi bölgeyi imara açıp, TOKİ’ye devrederek gelir elde etmek istiyor. TOKİ orayı alacak ancak Harran Üniversitesi’ne de idari bina, yurt yapacak ve bir miktarda karşılığında para verecek. Üniversite yönetimi de elde edeceği para ile Harran Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi’nin temellerini atacak ve öğrencilerin öteden beri sorun haline gelen barınmayı halletmiş olacak. Ancak Şanlıurfa’da bazı kesimler rektörün ve yönetimin önerini adeta elinin tersiyle itiyor.

HERKES PASTADAN PAY ALMANIN HESAPLARINI YAPIYOR

İşin burasına kadar herhangi bir sorun bulunmasa da aslında buzdağının bir de görünmeyen kısmı var tabii…Çünkü şu an Şanlıurfa’nın siyasi kulislerinde konuşulan tek konu bölgenin kime verileceği…Şu anda bölgenin imara açılması söz konusu olduğundan bu yana herkes kendisine pastadan bir pay almanın hesaplarını yapıyor. Hatta bölgenin zenginliği ele alındığında mutlaka kendisine pay isteyen bazı kurumlar ise araya siyasileri koyup bölgeden pay almanın hesaplarını bile yapıyor.

STK’LAR NEDEN SESSİZ..!

Şanlıurfa gündemi ve kamuoyu bu konu ile meşgulken Şanlıurfa’daki sivil toplum kuruluşlarından ne ses var ne seda…Her konuda Şanlıurfa’nın menfaatini düşündüklerini söyleyen STK’lar ise konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçınıyorlar.

REKTÖR PROJEDE YALNIZLIĞA İTİLİYOR

Rektörün önerileri ve çözüm reçetesi dikkate alındığında ise bölge ve Şanlıurfa için en mantıklı çözüm olarak karşımızı çıkıyor. Öyle ki bölgeyi bir kurum tahsis etmek yerine üniversite yönetiminin dile getirdiği gibi gelir sağlayıp üniversitenin eksikliklerini dile getirmek en mantıklısı olarak görülüyor. Ancak diğer öneriler ve rektörlüğün önerilerine bakıldığında ise Harran Üniversitesi rektörünün bu projede yalnızlaştırılacağı…Çünkü bu proje de ne bir STK, ne bir kurum amiri ne de bir siyasi rektöre destek veriyor.

URFALILAR SOSYAL MEDYADA TEPKİLERİNİ DİLE GETİRDİ

Şanlıurfalılar ise bazı kurumların bölgeyi almak istemesinden ise oldukça rahatsız. Sosyal medyada tepkilerini dile getiren Urfalıların en büyük talebi bölgedeki ranta “dur” denmesi…

İlginizi Çekebilir

Sahrap Soysal Urfa’yı köşesine taşıdı: Urfa tarihi kadar eskidir

(RHA AJANS/RHA) – Yemek uzmanı ve Yazar Sahrap Soysal Hürriyet’teki köşe yazısında bu hafta Şanlıurfa …

1 Yorum

  1. Ancak birde şöyle düşünmek lazım bölge imara açılmamış ve çevresi ise kendisi ile aynı şartlara sahip ve onlarda imar izni isteyeceklerdir. Bu onların da hakkı ve bölgenin Kuzey kısmı ekolojik sit alanı ilan edildi sırf imada açılmasın diye . Siz düşünün imar izni nasıl ve şahıslara göre nasıl veriliyor. Üniversite olunca sit alanı ilan edilmiyor, ancak sırtı pek olmayan kişi olunca hemen sit alanı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.