Anasayfa / TÜM HABERLER / YAŞAM / İsot üretimi azaldı; fiyatlar uçtu

İsot üretimi azaldı; fiyatlar uçtu

(ŞANLIURFA-RHA) Şanlıurfa’nın vazgeçilmezi isot kurutma sezonu başladı. Ancak fiyatının 5 liraya kadar çıkması çiftçiyi de alıcıyı da memnun etmedi.

Şanlıurfa’da isot hasadı başlarken, isot kurutma sezonu da başladı. İsot mevsimi başladı başlamasına ama alıcı, dudak uçuklatan fiyatları görünce sevinemedi. GAP’ın başkenti Şanlıurfa’da her yıl isotun üretiminin ihtiyacı karşılamasından dolayı fiyatlar uygunken, bu yıl fiyatların artmasından ne alıcı ne de çiftçi memnun.

BU YIL KIRMIZI RENKLİ TERASLAR AZ OLACAK

Yaz mevsiminin sonuna doğru isotun kurutulmasından dolayı her yıl evlerin terasları kırmızıya bürünürken, bu yıl aynı manzaraların yaşanacağı pek görülmüyor. Çiftçiler, Şanlıurfalıların vazgeçilmezi olan isotun fiyatının yüksek olmasını gübre ve ilaçlamanın pahalı olmasından dolayı üretim azlığına bağlıyor. Fiyatıyla cep yakan isot, bu yıl hal pazarında 5 liraya kadar çıktı. Kurutmalık isot almaya gelen vatandaşlar ise fiyatın yüksek olmasına rağmen almak zorunda olduklarını belirtti. Öte yandan esnaflar, bu yıl isotun yüksek fiyatla satılmasına rağmen kalitesinin de eskisi kadar iyi olmadığını belirtti.

İlginizi Çekebilir

Mustafa Kılıç Hoca hakka yürüdü

Ömrünü Kur'an'a adamış değerli alim Mustafa Kılıç hoca hakkın rahmetine kavuşmuştu. Ömrünü Kuran-ı Kerim okumaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.