Anasayfa / TÜM HABERLER / HÜDA PAR Siverek’teki hayvan ölümlerini yerinde inceledi

HÜDA PAR Siverek’teki hayvan ölümlerini yerinde inceledi

 

HÜDA PAR Siverek İlçe Teşkilatından oluşan bir heyet, Divan Köyündeki büyükbaş hayvan ve balık ölümü iddialarını yerinde incelemek üzere Divan Köyü’nü ziyaret etti.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine 40 kilometre uzaklıkta bulunan Divan Köyü göletindeki balıkların ve bu göletten su içen 5-6 büyükbaş hayvanın telef olduğu iddiaları üzerine, HÜDA PAR Siverek ilçe teşkilatından bir heyet Divan Köyü’ne giderek mahalle muhtarı ve köylüler ile görüştü.

Yapılan görüşmelerde, olayın 15 gün önce köye 2 kilometre uzaklıkta bulunan gölette yaşandığı, göletteki su seviyesinin düşmesi yada başka bir sebepten dolayı göletteki çoğu balığın telef olduğu, 5-6 büyükbaş hayvanın ise şüpheli bir şekilde telef olduğu bilgisine ulaşıldı.

İddialar ile ilgili konuşan köy muhtarı Ramazan Müjdeci, “Bizim köyümüzün merasında bulunan hayvanların içme suyu ihtiyacını karşılamak için kullandığımız gölette su seviyesinin düşmesinden dolayı 5-6 büyükbaş hayvanımız öldü, göletteki balıkların çoğu telef oldu. Biz onun için ilçe tarım müdürlüğüne müracaat ettik, belki bir tahlilini yaparlar diye. Acaba, bizim ölen hayvanlarımızın sudaki zehirden mi öldü, yoksa su seviyesinin düşmesinden mi öldü? İlçe tarımdan geldiler ama herhangi bir tahlil yapmadılar. Biz merak ediyoruz, acaba bu hayvanlarımız ölen balıklardan dolayımı, yoksa bir hastalıktan dolayı mı öldü? Bu ölümlerin araştırılmasını istiyoruz.” dedi.

“Yetkililerden bu ölüm sebeplerinin araştırılmasını talep ediyoruz”

HÜDA PAR İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahim Sımak ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Siverek ilçemize bağlı Divan Köyü ile alakalı büyükbaş hayvan ve gölette balık ölümleri ile ilgili bize bir bilgi ulaştı. Bizde iddiaları yerinde incelemek amacıyla Divan Köyü’ne geldik. Balıkların ölümüne dair izlere rastladık. Muhtarımızdan aldığımız bilgiye göre ise büyükbaş hayvanların öldüğü bilgisi var. Yetkililerden bu ölüm sebeplerinin araştırılmasını talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

 

İlginizi Çekebilir

Urfa’da silah kaçakçılığına geçit yok!

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü yaptığı çalışmalarla kentte silaj kaçakçılığına geçit vermiyor. 6136 SKM suçunun önlenmesine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.