Anasayfa / TÜM HABERLER / YAŞAM / Milli Eğitim Bakanlığı’ndan “15 Dakika” düzenlemesi

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan “15 Dakika” düzenlemesi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ( ÖSYM) tarafından sınavlarda ’15 dakika’ düzenlenmesi nedeniyle birçok öğrenci mağdur olmuştu. Oluşan bu durumlarından ardından Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Öğrenciler, bundan sonra sınavlarda 10.00’da çağrılacak, sınav 10.15’te başlatılacak.

ÖSYM’nin 15 dakika kuralına ilişkin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Bundan sonra şöyle yapacak; 10.00’da öğrenciyi çağıracak, sınav 10.15’te başlayacak. Dolayısıyla kendisinin de söylediği olacak. Dolayısıyla ona katılırım, sınav saati 10.00 olup da 09.45’te gelme sıkıntı olur ancak sınav saati 10.00 deyip de 10.15’te başlatırsa orada bir sıkıntı olmaz.” dedi.

‘UYGULAMAYI TAKİP EDECEĞİZ’

“10.00’daki sınavların 10.15’de başlatılıp başlatılmayacağı” yönündeki açıklamalarına ilişkin ayrıntı vermesi istenen Yılmaz, “Bundan sonra yaparız, dedi. Uygulamasını takip edeceğiz.” ifadesini kullandı.

‘GEÇ KALMASI TOPLUM VİCDANINI YARALIYOR’

ÖSYM’nin 15 dakika kuralınına ilişkin öğrencilerin sınav giriş belgesi almadan önce “gördüm, okudum” butonunu işaretlemesinin istendiğini hatırlatan Yılmaz, şöyle devam etti:”Görmedim, duymadım yok. Ancak 10.00’da başlayacak sınav için 09.45 kuralı bilinmesine rağmen bedenin kendi dışında bir kodlaması var. O kodlamaya uyuyor gibi. Dolayısıyla geç kalması toplum vicdanını yaraladığı konusunda herkes mutabakatta. Sınav başladıktan sonra, öğrencilerin dikkatinin dağılmaması için sınava girilmesi istenmiyor. Ne olacak? Sınavı 10.00’da söylediyseniz 10.15’de başlatın, yine aynı şey olur. 10.00’da herkes gelmiş olur, 10.15’te de sınavı başlatırsanız sınavın arasında hiç kimse gelmemiş olur. ‘Bunu dikkate alacağız.’ dedi. Uygulamasını biz de takip edeceğiz.”

kamudanhaber.net

İlginizi Çekebilir

Birecik Ve Halfeti Memba Kalitesinde İçme Suyuna Kavuşuyor

 Birecik ve Halfeti içme suyu projesininYüzde 90’nı Tamamlandı.   Projenin Yüzde 90’nı Tamamlandı.   Şanlıurfa’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.