Anasayfa / TÜM HABERLER / RÖPORTAJ / Eğitimdeki değişiklikler dershaneleri ve öğrencileri zor durumda bırakıyor

Eğitimdeki değişiklikler dershaneleri ve öğrencileri zor durumda bırakıyor

(ŞANLIURFA-RHA) Şanlıurfa Yediiklim Dershanesi Müdürü Mehmet Fatih Gürez, “Eğitim sisteminde alınan kararlar uzun süreli olmalı. Alınan ani kararlar biz dershanecileri zor durumda bırakıyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘TEOG’un kaldırılmasını istiyorum’ sözünün ardından TEOG’un kaldırılması için hazırlıklar başladı. Kaldırılması için çalışmaların başladığı TEOG’dan sonra üniversite sınavlarının kaldırılması ile ilgili ilk açıklama yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelmişti. Her ne kadar bu eğitim-öğretim yılında aynı sistemin devam edeceği açıklamaları yapılsa da öğrencilerin kafası bir hayli karıştı.

Şanlıurfa’daki dershane sektörünün çalışmaları, değişen sınav sistemi hakkında bilgi veren Yediiklim Dershanesi Müdürü Mehmet Fatih Gürez, eğitim sistemindeki ani değişiklikler öğrencilerin kafalarını karıştırdığı gibi dershaneleri de zor durumda bıraktığını söyledi. Gürez, Urfa Değişim gazetesine verdiği röportajda, eğitimde alınan kararların uzun olması gerektiğini vurguladı.

Şanlıurfa’da dershanelerin önemi nedir; eğitime yeterince hizmet edebiliyor mu?

Şanlıurfa’da eğitimde kendilerini yeterince geliştirmiş nitelikli öğretmenler mevcuttur. Fakat bu konuda öğrenciler üzerine düşen görevi yapmıyor. Eğitim sistemi gerçekten gittikçe iyiye doğru gidiyor. Nitelikli eğitimciler Şanlıurfa’da bulunduğu için öğrencilerin eğitim için başka illere gitmelerini gerektirecek bir durum yoktur. Bu konuda dershaneler mükemmel sektör olsa, çok iyi bir eğitim verse bile, burada öğrencinin katkısı yüzde 80, dershanenin katkısı ise yüzde 20 olarak sınıflandırabiliriz. Yani iyi bir eğitimin oluşması için öğrenciye yüzde 80 görev düşüyor. Dershaneye kayıt yapan her öğrenci sınavı kazanacak diye bir kural yoktur. Bunun yanında hiç dershaneye gitmeyip de sınavda iyi bir başarı sağlayan öğrenciler de var.

Velilerde ve öğrencilerde bu durumda nasıl bir bakış açısı mevcuttur?

Şanlıurfa’da bir öğrencinin dershaneye kayıt yaptıktan sonra kesin kazanmalı düşüncesi fazladır. Bu durumda öğrenciler de velilerin bakış açısına göre hareket ederek mutlaka başarmayı kendine hedef olarak belirliyor. Dershane öyle bir ihtiyaç haline gelmiş ki, dershaneye gidemeyen öğrenci, başaramayınca sorumluluğu ailesine yükleyerek dershaneye gitmediği için rahat bir şekilde davranıyor. Şanlıurfa’da dershaneler artık eğitimin temel ihtiyacı haline gelmiştir. Öğrencilerin dershanelerde çalışmasının bir diğer nedeni de para harcanması olarak söyleyebiliriz. Çünkü öğrenciler bir kuruma para verdikten sonra orayı önemser.

Sınavlarda Şanlıurfa nasıl bir başarı sergiliyor?

Eğitim konusunda Şanlıurfa’nın çok geride olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu geri kalmışlık da sadece dershaneler ya da okullar değildir. Bu genel bir sorundur. Bunun önüne geçilmesi için de eğitime teşviklerin yapılması gerekir. Eğitim konusunda çıkan kararların çoğu dershaneleri zor durumda bırakma kararlarıdır. Dershane eğitimcilerine müjde haberlerini hiç görmedik. Temel liselere teşvikler oluyor ancak bunlar da 7-8 bin liraya kadar ücret alıyorlar. Durumu iyi olmayan aileler bu parayı nasıl versin? Tabi Şanlıurfa’da eğitimin geri kalmasının diğer bir nedeni de öğrencilerin mevsimlik tarım işçisi olarak çalışmalarıdır. Yazın burada çalışma mevsimi olduğu için okulların açılmasından bir ay sonra öğrenciler okula başlıyor. Öğretmenler de eğitime başlamak için öğrencileri bekliyor. Yani eğitim sistemi direk iş sektörüne bağlıdır.

TEOG’un kaldırılması öğrenciler ve dershaneleri nasıl etkiledi?

Eğitimin başındaki insanlara nitelikli insanlardır. Bilgi birikimi yüksek olan kişiler olduğu için eğitim sisteminde söz sahibiler. Böyle bir kararın alınması tabiî ki güzel bir şey. Öğrencilerin mağdur olması için böyle kararlara alınmıyor. Öğrencilere daha güzel bir sistem sunmaları için çalışıyorlar. Benim eleştirdiğim nokta ise TEOG kaldırılabilir ama öğrencileri tam sınav moduna girerken bu kararların alınmasıdır. Sınav sisteminin değişmesi kararları ani bir şekilde oluyor. Bunun değişmesi birkaç yılı bulursa ortada sıkıntı kalmaz. Hazırlıklı olarak çalışılsa ne öğrenciler ne veliler ne de yayınevleri mağdur olmaz. Çünkü milyonlarca kitap basılıyor, ona göre hazırlıklar yapılıyor. Yani TEOG’un ani bir kararla kaldırılma kararı birçok kişiyi zor durumda bıraktı.

Öğrenciler bu durumda nasıl davranıyor?

Öğrencilerin kafası karıştığı için kendini sıvana çalışmaya motive edemiyor.

TEOG’dan sonra YGS-LYS sınavının da kalkması eğitimi nasıl etkiledi?

YGS Mart ayında yapılıyordu. YGS’nin de LYS gibi Haziran ayına alınması aslında mantıklı. Biz dershaneciler olarak bir yıllık eğitim planımızı hazırlamışız. Bu programa göre YGS konuları Şubat ayında bitmesi gerekir. Öğrenci Mart ayında sınava girer. Ancak YGS’nin kalkması bizim programımızı olumsuz etkiler. Bu konuda bazı dersleri kısmamız gerekir. Çünkü LYS konularını da burada vermemiz lazım. Yani YGS’nin de Haziran’da yapılması daha iyi çünkü öğrenci Mart’ta sınava girdikten sonra hevesi kalmıyordu. Ancak ani değişikliklerin olması öğrencileri zor durumda bırakıyor. Tam somut bilgiler yoktur. Öğrencinin çalışmasını engelleyen de budur.

Veliler bu duruma nasıl bakıyor?

Veliler de bu durumdan tedirgin. Onların da kafaları karışmış durumda.

Son olarak öğrencilere tavsiyeleriniz nedir?

Öğrencilerin bu tür durumları kafalarına takmamaları gerekir. Sınav sistemi değişse de çalışmalarına devam etmeleri gerekir. Çünkü konular değişmiyor. Konular aynı olduğu için öğrencilerin çalışmalarını aksatmamaları gerekir.

İlginizi Çekebilir

Acı tablo: Konserden geri dönüşüme (VİDEOLU)

Urfalı sanatçı Hozan Serwan (Cuma Sedefdişi) son dönemlerde yaşanan sürecin beraberinde getirdiği sıkıntıları en çok …

1 Yorum

  1. Urfali Yorumcu

    Herkesin kafası karismis yani bence sadece röportajı veren arkadaşın kafası karışıktır 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.