Anasayfa / TÜM HABERLER / YEREL HABER / Vali Erin: Hepimiz Aynı Gemideyiz

Vali Erin: Hepimiz Aynı Gemideyiz

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, belediye başkanları ve meslek kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirdiği değerlendirme ve istişare toplantısına, şehrin menfaatleri için ortak hedeflere odaklanma tavsiyesinde bulundu.

Vali Abdullah Erin başkanlığında, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Vali Yardımcısı Ufuk Akıl, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, Karaköprü Belediye Başkanı Metni Baydilli, AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız ile meslek kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantı, Haleplibahçe Sakıb’ın Köşkü tesislerinde yapıldı.

Belediye başkanları, meslek kuruluşu ve oda temsilcilerinin de yatırım ve sorunlar hakkında düşüncelerini paylaştığı istişare ve bilgilendirme toplantısında konuşan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, şehrin kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerini değerlendirdi.

“Hepimiz aynı gemideyiz, hedefimiz, amacımız, ideallerimiz aynı. Bir araya gelerek istişare edip, farklı fikirleri dikkate alarak güzel bir yol haritası çıkarıp hepimizin o yol haritasını takip etmesi gerekiyor. Aynı hedefe ancak bu şekilde ulaşabiliriz” diyen Vali Erin, hiçbirimiz şahsi, kişisel bir kapris, hesap içerisine girebilecek durumda değiliz” dedi.

 

BAŞKAN BEYAZGÜL: YOĞUN ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ

Başta belediye hizmetleri ve yatırımlarının değerlendirildiği toplantıda ilk değerlendirmeyi yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Kale arkası rehabilitasyonu, Eyüp Nebi Projesi, GAP Vadisi 4. Etap, 90 km beton yol projesi, yeni mezarlık genişletilmesi, 30 yeni otobüs alımı için ihale hazırlığı, çocuk trafik parkı, Yenice katı atık koku sorunu, sıcak asfalt çalışmaları, Oto Galericiler Sitesi’nin son durumu, trambüs konusunda yaşanan gelişmeler, İpekyol-Süleymaniye kavşak projesi, Çevik Kuvvet köprülü kavşak projesi ve yeni belediye hizmet binası gibi yatırımların durumunu değerlendirdi.

Göreve geldiği günden bu yana kurum, kuruluş ve STK gibi toplumun her kesiminden görüşmeler sağladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, 3 aylık zaman zarfı içerisinde Şanlıurfa’daki sorunların tespiti ve bunlara yönelik çözüm önerileri ile ilgili yoğun çalışma yürüttüklerini söyledi. Başkan Beyazgül, önümüzdeki süreçlerde de hizmetlerin en iyi şekilde halka yansıtılması için Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

 

VALİ ERİN: HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ

Yerel yönetimlerin bütçelerinin sıkıntılı bir süreçten geçtiğini ve planlanan yatırım ve hizmetlerin hayata geçirilmesinde zorluk yaşandığını dile getiren Vali Erin, 2017-2018 döneminde başta eğitim yatırımları olmak üzere belediye hizmetleri için de gerekli olan bütçeyi alabildiklerini söyledi.

Şanlıurfa’nın kamu yatırımlarında 81 il içerisinde en fazla faydalanan illerin başında geldiğini rakamlara bakarak söyleyebildiklerini ifade eden Vali Erin, yerel seçimlerin henüz üzerinden üç ay geçtiğini, yeni seçilenler için kurumu tanımaya bile bu sürenin yetmediğini dile getirerek, “Üç beş ay içerisinde şu yapılacaktı, bu yapılacaktı gibi eleştirilerin çok insaflı olmayacağını düşünüyorum. Geçmişte yapılmış hizmetlerin daha iyisinin yapılacağına inancım tamdır” diye konuştu.

Şanlıurfa’nın her alanda çok büyük potansiyelleri olduğunu ve bu potansiyellerin doğru değerlendirildiği takdirde büyük bir refaha dönüşebileceğini kaydeden Vali Erin, “Bunu ancak birbirimizi anlayarak, birbirimizi dinleyerek, ortak paydada buluşabilerek başarabiliriz. Güç birliği ile bunu yapabiliriz” dedi.

Şanlıurfa’daki kamu yatırımlarını değerlendirmesinin ardından eğitimdeki başarı durumuna yönelik eleştirilere de cevap veren Vali Erin, liselere giriş sınavı sonuçlarını yakından takip ettiklerini belirterek, tenkitler, eleştiriler, hakarete varan değerlendirmeler olduğunu ifade etti. Eğitimdeki başarı sıralaması sorununun altında yatan sebebe dikkat çeken Vali Erin, “Eğitim konusu pamuk gibi degildir, pamuğu toprağa attım, üç ay sonra çıkacak. Böyle bir şey yok. Bunun farkındayız. Biz hep şunu dedik, bu yatırımları gerçekleştirmek suretiyle en erken beş sene, on sene sonrasını hedefliyoruz. Bir önceki üniversite sınavında Şanlıurfa dört kademe yukarı çıktı, bunu da görmek gerekiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın riyasetinde daha çok eğitimde fiziki altyapıyı tamamlamaya yönelik çalıştıklarını ifade eden Vali Erin, 4 bin dersliğin geçen yıl hizmete sunulduğunu, buna rağmen kırsalda halen eksiklik bulunduğunu kaydetti.

Eğitimde başarıyı elde etmek için moral bozmadan, şevkle çalışmak gerektiğine dikkat çeken Vali Erin, okul öncesi eğitimde amaçlanılan seviyeye henüz yeni ulaşıldığını belirterek, “Eğitim anaokulundan başlar, ardından ilkokul, ortaokul ve sınavlarda başarı hedeflenir. Henüz bu şartlar oluşmamışken farklı bir sonuç beklemenin erken olduğunu ifade etmek lazım” diye konuştu.

Bütün kişisel duyguları bir tarafa bırakarak herkesin memleketin menfaati çerçevesinde bir araya gelmesinin önemine işaret eden Vali Erin, bunun ilk örneğini Şanlıurfa Valiliği YİKOB ile Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan işbirliği protokolü olduğunu ifade ederek, “Mevcut kaynağın en işi şekilde değerlendirilmesi için oturup düşündük, yasal mevzuata uygun şekilde bir ortak proje geliştirdik. Bu proje ile 90 kilometre yol yapılacak. Böylesi ortak projeleri geliştirmeye ve uygulamaya İnşallah önümüzdeki süreçte de devam edeceğiz” dedi.

Şanlıurfa’nın önemli sorunlarından birinin de işsizlik olduğunu ve bu sorunu en asgariye indirmek için yapılması gereken en önemli işin ise üretim ve istihdamı desteklemek olduğunu dile getiren Vali Erin, bu amaçla Şanlıurfa OSB’de ve ilçelerdeki OSB’lerde yürütülen çalışmalara dikkat çekti. Başta tekstil olmak üzere ayakkabıcılık ve diğer ihtisas bölgelerinde yapılan yatırımlara değinen Vali Erin, “Üretim ve istihdamın gelişmesi için meslek kuruluşlarımıza, odalarımıza, hepimize görev düşüyor. Ortak projeler geliştirip hayata geçiriyoruz. Finansal gücümüzün yettiği her alanda ortak projeler gerçekleştiriyoruz” diyerek, Şanlıurfa OSB’de fabrika binaları yapılarak üreticilere teslim edilen tesisler ile Viranşehir’de yapımı devam eden tekstil fabrikalarını örnek gösterdi.

Şanlıurfa OSB’de inşa edilen 23 ayakkabı fabrikası binasından şu ana kadar 9 tanesi için üretim anlaşması yapıldığını, üç tanesinin yer tesliminin yapıldığını hatırlatarak, geriye kalanların da üretime kazandırılması için çaba sarfettiklerini söyledi.

Turizm, sağlık, ulaştırma ve diğer sektörlerde yürütülen çalışmalar hakkında da bilgiler veren Vali Erin, “Yaşadığımız problemler var, yok değil. Ama bunları el birliğiyle, birlikte hareket etmek suretiyle minimize edebiliriz. Bunun için de birbirimize güvenip, birbirimize destek olmamız, yardımcı olmamız gerekiyor. Kişiliğim gereği mütevazi bir adamım, Büyükşehir Belediye Başkanım benden de mütevazi, diğer arkadaşlarımız da öyle. Dolaysıyla şahsi, kişisel bir kapris, hesap içerisine girebilecek durumda değiliz” diye konuştu.

Yapılan toplantının hayırlara vesile olmasını dileyen Vali Erin, şehrin menfaati için tüm kuruluşlarla bir araya gelmeye, güçbirliği yapmaya, istişare etmeye devam edeceklerini söyledi.

İlginizi Çekebilir

Bozova’yı dolu vurdu…Vatandaşlar yetkililerden destek bekliyor!

Şanlıurfa’da etkili olan ceviz büyüklüğündeki dolu ve sağanak yağış fıstık ağaçlarına zarar verdi. Bozova ilçesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.