Anasayfa / TÜM HABERLER / ÖZEL HABER / Göbeklitepe dikilitaşlarındaki kabartmalar yok oluyor!

Göbeklitepe dikilitaşlarındaki kabartmalar yok oluyor!

Tarihi 12.000 yıl öncesine uzanan Göbeklitepe’yi kar kaplaması, yapılan çatı örtüsünü tekrar tartışmaya açtı. Karların erimesiyle dikilitaşlarındaki kabartmaların yok olacağı konuşuluyor.

RHA AJANS/RHA) – Şanlıurfa geçtiğimiz hafta hem karın hem de yağışın etkisi altında kalmıştı. Yağan kar ve yağıştan en çok etkilenen yerlerden birisi de Göbeklitepe oldu.

Göbeklitepe’yi doğal etkenlerden koruması için 6 milyon 500 bin Euro harcanarak yapımına başlanan ve 2018 yılında yapımı tamamlanan yaklaşık 4.000 metrekarelik çelik çatı Göbeklitepe’yi ne kadar koruyamadığı iddia ediliyor.

Geçtiğimiz hafta yağan yağışlardan sonra Göbeklitepe’deki dikilitaşların üzerinin karlarla örtüldüğü görülüyor. İlerleyen günlerde bu kar eriyecek ve taşları ıslatacak. Uzmanlara göre ise güneş açtığında ise dikilitaşlar kurumaya başlayacak, gözeneklerdeki sular çekilecek. Taşlar küçük küçük fark edilmeden ufalanacak.

Öte yandan çatı örtüsünün, UNESCO listesindeki Göbeklitepe’yi koruması pek mümkün gözükmüyor.

İlginizi Çekebilir

Urfa’da evlilik hazırlığı yapanları altın fiyatları vurdu!

(RHA AJANS/RHA-Özel Haber) – Şanlıurfa’da evlilik hazırlığı yapan gençler, altın fiyatları nedeniyle hayallerini başka bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.