Anasayfa / TÜM HABERLER / YAŞAM / Bediüzzaman Müzesi unutuldu mu?

Bediüzzaman Müzesi unutuldu mu?

(Ş.URFA-RHA) – Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Şanlıurfa’daki Eyyübiye Belediyesi, Şanlıurfa’da 1960 yılında vefat eden Bediüzzaman Said Nursi adına müze kuracağını ifade etmişti. Müze için planlanan metruk binanın kiralama işlemi gerçekleştirilmiş ancak restorasyon işlemleri için hala düğmeye basılmadı.

GEÇEN SÜREDE BİR ÇİVİ BİLE ÇAKILMADI

Geçtiğimiz yıl Kasım ayı Eyyübiye Belediyesi Meclis Toplantısı’nda, Şanlıurfa’da “Bediüzzaman Müzesi” kurulması kararı oy birliğiyle kabul edilmişti. Valiliğin desteklediği proje kapsamında, Köprübaşı Caddesi’ndeki taş bina, kent mimarisine uygun restore edilerek müzeye dönüştürülecekti. Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Bediüzzaman Said Nursi adına yapılacak müze alanında incelemelerde bulunmuştu. Belediye Meclisinin almış olduğu karar doğrultusunda eski Doğru Yol Partisi binası olarak bilinen ve metruk bir şekilde olan bina gerekli yenileme ve restorasyon işlemlerinin ardından Bediüzzaman Said Nursi Müzesi olarak faaliyete geçecekti. Ancak aradan bir yıl geçmesine rağmen bina halen metruk bir halde bulunuyor. Bir yıla aşkın bir süre geçmesine karşın ne Eyyübiye Belediyesi ne de Şanlıurfa Valiliği restorasyon için düğmeye bastı.

VALİLİK İLE KOORDİNELİ YAPILACAKTI

Bediüzzaman Said Nursi’nin vefat ettiği İpek Palas otelinin yanı başında bulunan metruk binanın kiralanıp restorasyon işlemlerine Şanlıurfa Valiliği ile koordineli bir şekilde başlanacağı söylenmişti. Ancak önceki Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna döneminde başlatılan projenin kaldığı yerden devam edip etmeyeceği ise merak konusu oldu.

Hatırlanacağı üzere Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, protokol aşamasının bittiğini ve kısa içinde restorasyon çalışmalarına başlanacağını ifade etmişti. Ancak şu süreye kadar metruk binaya bir çivi bile çakılmış değil.

NASIL BİR MÜZE OLACAKTI?

Bediüzzaman Said Nursi ile ilgili eserlerinin yer aldığı alanların olduğu kompleks şeklinde bir müze olacak. Müze içinde aynı zamanda konferans ve toplantı salonları da olacak. Müze kısa süre içinde faaliyete geçerse vatandaşta nasıl bir müze yapıldığını görmüş olacak.

(Haber:Ahmet Can-Ruha Haber Ajansı)

İlginizi Çekebilir

Şanlıurfa’da çöl çekirgesi endişesi! Önlerine çıkanı yiyorlar

(RHA AJANS/RHA) – Güneydoğu Anadolu Bölgesi kentlerinden olan Şanlıurfa'da çöl çekirgesi endişesi yaşanıyor. İstilacı çekirgelerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.