Anasayfa / TÜM HABERLER / ÖZEL HABER / Acı tablo: Konserden geri dönüşüme (VİDEOLU)

Acı tablo: Konserden geri dönüşüme (VİDEOLU)

Urfalı sanatçı Hozan Serwan (Cuma Sedefdişi) son dönemlerde yaşanan sürecin beraberinde getirdiği sıkıntıları en çok yaşanlar arasında yer alıyor.

Sanatçı konser alanlarından sonra sıkıntılı günleri atlatmak için geri dönüşüm işi yapıyor.

Kendi işletmesi ancak çalışanlardan biri olduğunu da söylemekten de geri durmuyor.

Hozan Serwan Şanlıurfa’nın  Siverek ilçesi Karakeçili bölgesinden bulunan bir aşiretin mensubu sanatçı kimliğini de oradan alıyor.

RHA Ajans konuşan Urfalı Hozan Serwan, sanatla buluşmasında yaşadığı çevrenin çok etkili olduğunu söyledi.

Dengbejlik ve hozanlık atalarının bir geleneği olduğunu söyleyen Hozan Serwan, “Atalarımızdan gelen bir gelenektir. Dedem, amcam ve birçok akrabam dengbejlik yapıyordu. Biz bölgeden birçok sanatçı çıktı. Çok önemli denbejler var. Bazıları aramızda değil ama hala izleri mevcut. Bu merak bize onlardan kaldı. Bende onların bıraktığı yerden devam etmek istedim. Ailede bu kadar müzisyen olması bizi sanata yönlendirdi” dedi.

SERWAN: KÜRT MÜZİĞİ ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR

Kürt müziğinin içinde bulunduğu duruma ilişkin değerlendirmede bulunan Serwan, şunları söyledi:

“Son dönemlerde müzik piyasası çok kötü durumda özellikle Kürt müziği. Sanatçılar kendi ayakları üzerinde durabilmek için çok ciddi bir mücadele veriyor. Özellikle Kürt müziği çok zor günler geçiriyor. Şuan tüm işler durmuş durumda.

Neredeyse tüm medya kapıları Kürt müziğine kapalı durumda. Sesimizi duyuramıyoruz. Ne bir televizyon kanalı ne de bir radyo var. Ben ve benim durumda olan sanatçılar sosyal medya üzerinden seslerini duyurmaya çalışıyor. O da ne kadar etkili bilmiyoruz.”

MEDYA KAPILARI KAPATTI

“Kürt müziğini hala perişan diyebiliriz” diyen Hozan Serwan şöyle devam etti:

“Daha önceleri çok değil buradan 3-5 yıl önce hemen hemen her gün konser veriyordum. Bunun yanında birçok düğünde sahne alıyordum. Abartısız son 3 yıldır hiç konser yapmadım. Yapamıyoruz. Televizyon kanallarında da program yapamıyoruz.

Açıkça dışlanıyoruz diyebilirim. Tabi bu dışlanmanın gerekçelerini bilmiyoruz. Kürt kimliğimizden mi yoksa gerçekleri söylediğimizden bunu bilmiyorum. Ama biz nerede olursa olalım barışı, kardeşliği savunduk. İnsanlar ölmesin istedik, halada istiyoruz.

Biz sanatçılar bunu savunur bunu söyleriz. Ama bu karşılık bulmuyor. Nereye gidersek kapılar yüzümüze kapanıyor. Ankara’da konser verdiğimiz günlerden şimdi düğünlerde bile türkü söyleyemez hala geldik diyebilirim. “

 

“BARIŞ İSTİYORUZ”

Geçtiğimi günlerde aralarında husumet bulunan iki aileyi barıştırmaya giden ve orada öldürülen Eyyüp Sedefdişi’n babası olduğunu söyleyen Hozan Serwan, “Bizler barış istiyoruz. Babamda istiyordu. Ve sürekli herkesin barışması gerektiğini küslüklerin olmaması gerektiğini söylüyordu. Bizde onun yolundan gitmeye devam ediyoruz” dedi.

Barışa herkesin ihtiyacı olduğunu belirten Serwan, “Bizler tekrardan barış sürecinin gelmesini istiyoruz. Barış olmasını istiyoruz. İnanıyorum ki barış sürecinin tekrardan başlaması Kürt müziği için de çok iyi olacaktır. Kürt müziği barıştan besleniyor. O yüzden barış sürecinin başlamasıyla birlikte Urfalı  müziği eski performansına geri dönecektir” şeklinde konuştu.

GERİ DÖNÜŞÜM İŞİ YAPIYOR

Sanatçı kimliği ile bilenen ancak asıl mesleğinin yanında ayakta durabilmek için geri dönüşüm işi yapan Hozan Serwan, çalışmanın ayıp olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Müzisyenim isterim ki her akşam türkü söyleyeyim. Konserlere çıkayım ama işte bu olmuyor maalesef bu yüzden ayaklarımızın üzerinde durabilmek için farklı işlerde yapmak zorunda kalıyorsunuz.

Biz de sanatçı kimliğimizi de hiçe saymadan şuan geri dönüşüm işi yapıyoruz. Burada ben de dahil olmak üzere birkaç arkadaş bu işi yapıyoruz. İşletme ne kadar bizim olsa da çalışanı da biziz. Ne iş yaparsak yapalım çalışmak ayıp değil. Ve ben yine Urfalı sanatçı Hozan Serwanım. Bunu hiçbir şekilde kimse değiştiremez.”

İlginizi Çekebilir

Urfa’da evlilik hazırlığı yapanları altın fiyatları vurdu!

(RHA AJANS/RHA-Özel Haber) – Şanlıurfa’da evlilik hazırlığı yapan gençler, altın fiyatları nedeniyle hayallerini başka bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.