Anasayfa / TÜM HABERLER / YAŞAM / Akçakale’de neler oluyor?

Akçakale’de neler oluyor?

(ŞANLIURFA-RHA) Son bir ayda Şanlıurfa’nın Akçakale içerisinde gizliden değil apaçık bir siyasi savaş var. İttifaklar veya İttilaflar kimdir bilinmez ancak dönen siyasi savaşta birçok kişi koltuğundan olacak gibi…

Hatırlanacağı üzere Akçakale Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan bir sene önce Akçakale’de düzenlediği bir basın toplantısında, Akçakale’de yaptıkları hizmetleri bazı vekillerin engellediğini söylemiş ve bu cümle gündeme bir balyoz etkisi ile oturmuştu. Bunun yankıları uzun bir süre konuşulmuş ve hatta üzerinden bir yıl geçmedi ki çiçeği burnunda Kaymakam Selçuk Yosunkaya görevlendirme ile Giresun’da Vali Yardımcılığı’na gönderilmişti. Bu olay daha tazeliğini korurken, Akçakale İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ilgili şok etkisi yaratan bir gelişme yaşanmıştı. Öyle ki Akçakale İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil Tekyıldız hakkında görevlendirme çıkmış ancak gece geç saatlerde gizli bir el bu görevi iptal etmişti.

HAREKETLİ GÜNLER YAŞANIYOR

Akçakale İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde hareketli günler yaşanıyor. Daha önce iptal edilen Akçakale İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil Tekyıldız’ın görevlendirme yazısı tekrardan işleme koyuldu. Anlaşılan o ki daha önce olaya müdahale eden gizli el bu sefer olaydan elini çekmişti. Edinilen bilgiye göre, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tekyıldız’ın görevlendirme yazısını almak istemediği, bunun üzerine ilgili görevlilerin polisler eşliğinde müdürün kapısına ilgili tebligatı yapıştırdıkları öğrenildi.

Şanlıurfa Akçakale İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil Tekyıldız, görevlendirme ile 3 aylığına Şanlıurfa Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na verilmişti. Tekyıldız’ın görevlendirilme işlemi, gizli bir güç tarafından durdurulmuştu.

TEBLİĞ, İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNÜN KAPISINA YAPIŞTIRILDI

Müdür Tekyıldız, izinli olduğu gerekçesiyle tebligat kendisine ulaşmayınca polislerin tebliği kapısına yapıştırdığı öğrenildi. Kaymakamlık tarafından açılan soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

Öte yandan İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil Tekyıldız ile ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü tarafında da soruşturma açıldığı ve müfettişlerin görevlendirildiği öğrenildi.

KAYMAKAMLIK DA BİR SORUŞTURMA BAŞLATTI

Bakanlığın göndermiş olduğu öğrencilere kırtasiye ve temizlik giderlerinin karşılanması için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından doğrudan temin yöntemiyle yapılan alımların kaymakamlık tarafından soruşturmaya konu olduğu, bu kapsamda da soruşturmanın incelemenin sürdüğü belirtildi.

GİZLİ EL BU DEFA OLAYA MÜDAHALE ETMEDİ

Geçtiğimiz haftalarda gece sularında acil bir yazı ile Akçakale İlçe Milli Eğitim Müdürü 3 ay süreliğine görevinden alınarak Şanlıurfa Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na verilmişti. Görevlendirme yazısı gelir gelmez, ortaya görünmez bir siyasi çıktı ve “durun” diyerek geçici görevlendirmeyi iptal etti ve Akçakale İlçe Milli Eğitim Müdürü  Halil Tekyıldız’ın görevde kalmasını sağladı. Tekyıldız’ın görevlendirmesini iptal eden ve eski görevinde kalmasını sağlayan gizli siyasi gücün kim olduğu bilinmez ancak son dönemlerde Akçakale’de dönen siyasi savaşın sesi Ankara kulislerinde yüksek sesle konuşulmaya başlandı.

KAYIP PARA KİME GİTTİ?

Ankara’nın kulağına giden Akçakale’deki siyasi savaşa üst taraflardan bir müdahale olup olmayacağı bilinmezken, görevlendirmenin iptal edilmesinden sonra ortaya atılan bir iddia sadece Akçakale’yi değil Ankara’yı karıştıracak cinsten…Devletin Suriyeli mültecilere yönelik yatırımları son dönemlerde hız kazanırken, Şanlıurfa’nın 12 ilçesine 1 buçuk milyon lira para gönderildi. Ancak Akçakale’nin payına düşen ve gönderilen paranın Suriyeli öğrencilerin eğitime değil de başka yerlere aktarıldığı konuşulan iddialar arasında…Bunun yanında kayıp paranın nasıl ve hangi maksatla kayıp olduğu bilinmezken, harcamayı yapanlara da siyasi bir gücün destek verdiği iddia ediliyor. Öte yandan açılan soruşturmanın ve tebligatın resmi, olmasa da arkasında kayıp paraların olduğu iddia ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Urfa’da şehitler için mevlit okutuldu: 11 Nisan’da unutulmadı

(RHA AJANS/RHA) – Türk Polis Teşkilatı'nın 176. kuruluş yıldönümü ve 10 Nisan Polis Haftası nedeniyle …

1 Yorum

  1. Olayın gerçeklik ve akıbeti hakkında yeni haberini bilgileriniz varsa paylaşır mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.