Anasayfa / TÜM HABERLER / DÜNYA / Şanlıurfa’da yapılan çalıştayının sonuç bildirgesi açıklandı

Şanlıurfa’da yapılan çalıştayının sonuç bildirgesi açıklandı

( ŞANLIURFA – RHA ) Geçtiğimiz hafta bir araya gelen Şanlıurfa, Irak ve Suriyeli STK temsilcileri, ‘Halkların Huzuru İçin Sivil Tedbirler Çalıştayı’ düzenledi. Organize edilen çalıştayın sonuç bildirgesi açıklandı.

“Halkların Huzuru İçin Sivil Tedbirler Çalıştayı”nın sonuç raporu açıklandı. STK’lar tarafından yapılan ortak açıklamada, şu açıklamalara yer verildi:” Çalıştayımızda, Türkiye’de ve şehrimiz Şanlıurfa’da Suriyeli muhacirlere yönelik dışlama/ötekileştirme ve şiddete maruz bırakma çabalarının büyük emperyalist güçler tarafından Türkiye’mizi ve şehrimizi kaosa sürüklemek amacıyla yapılan büyük planın bir parçası olduğu kanaatine varılmıştır. Bu nedenle;

1- Ensar muhacir vurgulu görsel çalışmalar şehrin muhtelif yerlerindeki bilbordlara asılmalı,

2- Sosyal medya kullanılmalı ve kardeşlik vurgusu öne çıkarılmalı,

3- Suriye ve Türkiyeli Âlimler, STK başkanları ve Kanaat önderleri Tv programlarına katılarak konuyu iyice izah etmeli, halk bilgilendirilmeli,

4- Âlimler, Kanaat önderleri, muhtarlar ve gönüllü kişiler ev ve esnaf ziyaretleri yaparak konu hakkında bilgilendirmeli.

5- Valilik ve Emniyetten randevu alınıp bir daha ziyaret edilmeli. Konunun hassasiyetine binaen emniyet güçlerinin sahada daha aktif rol alması gerektiği, suçu önlemeye yönelik tedbirlerin artırılması gerektiği bilgilendirilmeli.

6- Suriyeli olup toplumsal huzuru bozan eylemlerde bulunanlar cezalandırılmalı ve sınır dışı edilmeli. Türkiye vatandaşı olup bu tür suçları işleyenler de hakeza cezalandırılmalı.

7- Olumlu her gelişme hakkında kamuoyu hızlıca bilgilendirilmeli.

8- Suriyelilere yapılan yardımların istatistikleri ve gerekçeleri kamuoyuna detaylı bir biçimde açıklanmalı.

9- Bu günlerde Suriyeli gençlerin halkımıza su ve gül dağıtımılarının olumlu karşılandığı görülmüştür. Bu tip gönül alıcı davranışların artırılarak  devam ettirilmesinin faydalı olduğu kanaatine varılmıştır.

10- Basın camiası, gelişen olaylar hakkında yapacığı haberlerde daha yapıcı bir dil kullanmalı ve halkları sağduyuya davet etmeli.

11- Konu ile ilgili Kamu spotlu tanıtım filmlerin yapımı ve yayınlanması için ilgili birimlere tavsiyelerde bulunulmalı.

12- Şanlıurfa’daki Suriyeli âlimlerin üç gün önce Suriyelilerin uyması gerektiği konular/kurallar hakkında yayımladıkları 7 maddelik tavsiyelerin şehrimizde olumlu etki yaptığı tespit edilmiştir. Bu nedenle süreç içerisinde benzeri çalışmaların yapılması teşvik edilmelidir.

13- 15 Temmuz darbe kalkışması yıl dönümü münasebetiyle kurum/kuruluşların yapacağı programlarında konu işlenmeli. STK  ve Kanaat önderlerine söz hakkı verilmeli.

14- Milli Eğitim talimatıyla okullarda öğrencilere de bu yönde telkinlerde bulunulmalı.

15-Camilerde Vaaz ve Hutbelerde de bu konu sık sık işlenmelidir. Suriyeli Alimlerin, Suriyelilere vaaz ve nasihat verme imkanları çoğaltılmalı.

16- Gençlere çalışma imkanı sunmak ve toplumla adaptasyonlarını sağlamak noktasında çalışmalara ağırlık verilmeli, iş edindirme kurslarına tabi tutulmalı.

17- Yukarıda zikredilen maddelerin tatbiki için ikinci bir çalıştayın zorunlu olduğu tespit edilmiştir. İkinci Çalıştayın 12 Temmuz 2017 çarşamba günü saat 17:30 da Şair Nabi Kültür ve Konferans Salonunda yapılacaktır.

 DESTEKLEYEN STK’LAR/PLATFORMLAR:

İhh Ş.Urfa Temsilciliğ -Deniz Feneri Ş.Urfa Temsilciliği- Memur-Sen Ş.Urfa Temsilciliği Günyüzü Derneği-Çölyak Derneği-Harran Uluslarrası Öğrenci Derneği- Şanlıurfa İHH İYD-El-Ensar Der- Aıd Ş.Urfa Temsilciliği-Rabia Der- Eyimder-Türkiye Beyazay Derneği Memursen Ş.Urfa Şubesi-Şabed-İbrahimiye Kültür Ve Eğitim Derneği-Elbirliği Derneği-Genç Yükseliş Hareketi-İnsander-İyilikder-Ş.Urfa Dinbirsen-Dost Meclisi-İnfakder-İhl Platformu-Yeni Genç Bakış Derneği-Kalemder-Sağlıkder-Umut Kervanı Vakfı Memursen Ş.Urfa Temsilciliği-Suriyeli Ve Urfalı Alimler- Suriyeli Ve Urfalı Kanaat Önderleri- Suriye STK’ları.

 

İlginizi Çekebilir

ÇHC Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen’den Kut’ül Ammare Zaferi mesajı

ÇHC Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen’den Kut’ül Ammare Zaferi mesajı; “Yakın tarihimizi hatırlayalım, hatırlatalım” Türkiye’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.