Anasayfa / TÜM HABERLER / EKONOMİ / Barut: Satın almada tarihi zirve, Türkiye gerçeğini yansıttı

Barut: Satın almada tarihi zirve, Türkiye gerçeğini yansıttı

MÜSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı Mahmut Barut, yeni açıklanan SAMEKS Temmuz Ayı verilerine ilişkin açıklama yaptı. Barut, SAMEKS Bileşik Endeksi’nin, bir önceki aya göre 3,7 puan artarak 59,2’i yükseldiğini ve bunun da sanayideki karşılığının 6,3’e denk geldiğini belirterek, “Temmuz ayına ilişkin rakamlar, ekonomik aktivitedeki artışı net şekilde gösteriyor ve geleceğe ilişkin bizi umutlandırıyor” dedi.

Mahmut Barut, sanayi endeksinin Temmuz’da 6,3 artış ile 62,4’e yükseldiğini ifade etti. Barut, hizmet endeksinin de 2,7 puan artışla 58,5 puana yükseldiğini böylece SAMEKS’in 59,2 puanlık değeriyle Temmuz ayında ekonomik aktivitedeki ivmelenmeye işaret ettiğini kaydetti. MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan tarafından bu aya ilişkin verilerin ‘SAMEKS’in tarihi zirvesi’ olarak kayıtlara geçtiğini ifade ettiğini anlatan Barut, “Yılın ikinci çeyreğini 55,3 puan ortalamasıyla kapatan SAMEKS Bileşik Endeksi, yılın üçüncü çeyreğinin ilk dönemi olan Temmuz ayına 59,2 puanla girdi ve bu döneme ilişkin büyüme oranı için oldukça olumlu işaret verdi” dedi.

“Yatırımcı iş adamları açıklanan veriler ışığında hareket etmeli”

Başkan Barut; MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan tarafından açıklanan haberleri kamuoyuyla paylaşma gereği duyduklarını, yatırımcı işadamlarının da açıklanan bu veriler ışığında yola devam etmeleri gereğine değinerek şöyle dedi:

“Hem sanayi hem de hizmet sektörüne ait istihdam alt endeksinin 50 referans puanı üzerindeki seyrini sürdürmesi, Nisan 2017 dönemi itibariyle yüzde 10,5’e gerileyen işsizlik oranındaki olumlu görünüm önümüzdeki dönemde de süreceğine işaret ediyor. Temmuz ayında her iki sektörde de girdi alımlarının artması, reel sektöre yönelik olumlu görünümün devam eden aylarda da süreceğinin sinyalini verdi. Buna karşın TCMB tarafından açıklanan verilere göre yurt içinde imalat sanayiinde kapasite kullanım oranının Temmuz ayında bir önceki aya göre 0,2 puan azalarak %78,4 düzeyine inmesi, SAMEKS Sanayi Endeksi’nin Ağustos ayında bir miktar ivme kaybetse de referans puanın üzerinde seyredeceğine işaret etmektedir. SAMEKS Sanayi Endeksi,2017 yılı Temmuz ayında, bir önceki aya göre 6,3 puan artarak 62,4 seviyesine yükseldi. Bu seviye, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Sanayi Endeksi’nin tarihi zirvesi olarak kayıtlara geçti.”

Olumlu görünüm sürüyor

SAMEKS Hizmet Endeksi; 2016 yılı Temmuz ayında, bir önceki aya göre 2,7 puan artarak 58,5 değerine yükseldiğini belirten Barut, endeksin 2017 yılı Temmuz ayında 58,5 puana yükselişinin sektöre yönelik olumlu görünümün sürdüğünü gösterdiğini vurguladı.

Yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 oranında büyüyerek 2017 yılına iyi giriş yapan Türkiye ekonomisinde, Temmuz ayı içerisinde açıklanan makroekonomik verilerde pozitif büyüme sürecinin sürdüğünün gözlemlendiğini dile getiren Barut, “Yılın üçüncü çeyreğinin ilk dönemi olan Temmuz ayında açıklanan makroekonomik veriler, Türkiye ekonomisine pozitif büyüme sürecinin ara vermeden sürdüğüne işaret ediyor. 2017 yılı Mayıs ayında ihracat, önceki yılın aynı ayına göre %12,5 oranında artarak 13,6 milyar dolara yükselirken, ithalat da %21,7 oranında artarak 20,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Böylece bu döneme ait dış ticaret açığı, önceki yılın aynı dönemine göre %43,3 oranında artarak 7,3 milyar dolara yükseldi. Bu dönemde dikkat çekici noktaların başında Türk Lirası üzerinden yapılan ihracatta gözlenen artış oldu. TL üzerinden yapılan ihracat 2017 yılı Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %113 oranında artarken, TL üzerinden ithalattaki artış %24’te kaldı” diye konuştu.

Beklentiler olumlu yanıt buldu

Barut, 2017 yılı Mayıs ayına ilişkin cari işlemler açığı, piyasa beklentilerini aşarak, geçen yılın aynı ayına göre %68,4 oranında artmış ve 5,2 milyar dolar olarak gerçekleştiğini, sanayi üretiminin ise bir önceki yıla göre yüzde 3,5 arttığını kaydetti.

İşsizlik rakamlarının gerileyerek yüzde 10,5 seviyesine geldiğini anlatan Barut, bu rakamın son 10 ayın en düşük rakamı olarak kayıtlara geçtiğini, bu yılın ilk dört ayında istihdama katılım rakamının ise 1,5 milyon olarak gerçekleştiğini ifade etti.

Dünya yansımalarına dair son durum

Enflasyonda da yaşanan düşüşün sürdüğüne dikkat çeken Barut, dünyada ise Avro bölgesi ülkelerinin toparlanma sürecine girdiğini, Çin ekonomisinin ise büyümeyi sürdürdüğünü kaydetti.

İlginizi Çekebilir

Konuta pandemi ayarı: Urfa’da artış yaşandı

(RHA AJANS/RHA) – "Konut Piyasası Görünümü" raporuna göre, Kovid-19 salgını süreci, konut piyasasını yavaşlatırken, Ege …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.