Anasayfa / TÜM HABERLER / SAĞLIK / Sağlık-sen’den Doktora Şiddete Kınama

Sağlık-sen’den Doktora Şiddete Kınama

(Ruha Haber Ajansı RHA)Sağlık Sen Şanlıurfa Sube Başkanı Dr.Faruk Günak Harran Tıp fakültesinde doktora yönelik yapılan şiddeti kınadı.

Sağlık Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Dr.Faruk Günak, Harran üniversitesi Hastanesi Bahattin Yalçın’a uygulanan şiddetle ilgili bir kınama mesajı yayımladı.

Günak, açıklamasında şunlara yer verdi:

“Şanlıurfa Sağlık Sen olarak; her kim tarafından ve her ne nedenle yapılırsa yapılsın, sağlık çalışanlarını hedef alan sözlü ve fiili saldırıların aslında sadece sağlık çalışanlarına değil, toplumun sağlığına yapılmış bilinçsizce, kabul edilemez ve suç olarak kabul edilmekte ve tarafımızca esefle kınanmaktadır.
Kendisini veya yakınını iyileştirmek için var gücüyle çalışan sağlık çalışanlarına sözlü ve fiilin şiddet uygulamak, akli muhakeme ve vicdani muhasebe içinde olanların asla yapmayacağı ve yapamayacağı, hastalıklı ve kabul edilemez bir haldir.
Tüm sağlık çalışanlarının tehlike içinde olduğu, can güvenliğinden yoksun çalıştığı bir ortamda olduğumuza dikkat çekerek, insan yaşamını kutsayan, hayatın devamı için çalışan insanların, can güvenliğinin olmadığı bir ortamda sağlık üretilebilmesinin ne kadar mümkün olabileceğini kamuoyunun takdirine sunuyoruz.
Sağlıkta şiddetin önlenmesi konusunda taraf olarak öteden beri ortaya koyduğumuz önerilerimiz doğrultusunda adımların ivedilikle atılmasının zamanı geçmek üzeredir. Sağlık çalışanlarımızın, son günlerde, gerek tedavi olmak için hastaneye gelen hasta, gerekse de hasta yakınları tarafından maruz kaldıkları sözlü ve fiili şiddetin boyutlarının artarak devam etmesi ürkütücüdür.
Son olarak yine hasta yakınları tarafından Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Acil de Görevli Dr.Bahattin Ahmet YALÇIN’a yapılan saldırı kabul edilemezdir. Bu menfur olayı esefle ve nefretle kınıyoruz. Saldırının fail ya da failleri hakkında Adli mercilerin ivedi olarak harekete geçirilmesi ve hukuki gereğinin yapılması elzemdir.
Bu tür şiddet ve yıldırma politikalarının ahlak ve değerlerimizle örtüşmediğini, her alanda şiddetin karşısında olduğumuzu belirtiyor, bu tür çirkin olayların benzerlerinin yaşanmaması ve suçluların bir an önce en ağır cezai işleme tabi tutulmasını istiyoruz.
Sağlık hizmetlerinde şiddete son vermek için tüm sağlık çalışanlarını uyanık olmaya, toplumu ve kamuoyunu duyarlı davranmaya, yetkilileri görevlerini ertelemeden yapmaya davet ediyoruz.”açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilir

Bu korona tablosu ile tam kapanma gelir! Vaka ve vefatlar vahim boyutta

(RHA AJANS/RHA) – Ülkemizdeki koronavirüs vaka ve vefat sayıları düne göre düştü. 9 Nisan tarihinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.