Anasayfa / TÜM HABERLER / YEREL HABER / Vali Erin’den Öğretmenler Günü Mesajı

Vali Erin’den Öğretmenler Günü Mesajı

24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle bir mesaj yayınlayan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım 1928 tarihine atfen, 1981 yılından itibaren kutlanmaya başlayan Öğretmenler Günü’nün, gelecek nesilleri yetiştirmek uğruna büyük fedakârlıklar gösteren öğretmenleri anlamak için önemli bir gün olduğuna işaret etti.

Toplumları yönlendiren, geleceği şekillendiren, bir milletin kaderini belirleyen asıl insan öğesinin öğretmenler olduğunu söyleyen Vali Erin, mesajında şunları dile getirdi:

Öğretmenlik; bir gönül mesleği, gelecek mimarlığı ve bir anlamda toplum liderliğidir. Günlük koşuşturma telaşı, sabah işe gidip, akşam eve dönme tarzıyla çoğu zaman ihmal ettiğimiz çocuklarımızın eğitimi, geleceğe hazırlanması görevi çok büyük oranda öğretmenlerimizin sırtına yüklenmiştir. Çoğumuz bir iki çocuğumuzla bile ilgilenemezken, bir sınıfa doldurulan çocuklarımızın hepsini mükemmel şekilde yetiştirmesini beklediğimiz öğretmenlerimizin sorumluluğunun ne kadar büyük olduğunu bu vesile ile yeniden hatırlamış bulunuyoruz.

Şüphesiz insanı mutlu edecek, ihtiyaçlarını karşılayacak refah ortamı, ancak insanın çabasıyla mümkündür. İşte insana bu yolda çaba harcama becerisini kazandıran bilgi, beceri ve donanımı kazandıran eli öpülesi öğretmenlerimizden başkası değildir. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Milletleri kurtaranlar; yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir millet; henüz millet adını almak kabiliyetini kazanmamıştır” sözü, öğretmenliğin bir millet için ne kadar önemli olduğunu ifade etmeye yeterlidir.

Öğrenci sayısı bakımından Türkiye’nin en büyük ili olan Şanlıurfa’daki öğretmenlerimizin omuzlarındaki yükün ve vicdani sorumluluğun çok büyük olduğunu da hatırlatmak isterim. Büyük çoğunluğunun iyi bir eğitim alarak hayata tutunma ve başarılı olma zorunda olduğu Şanlıurfalı çocuklarımızın kaderini, bugün onları eğiten öğretmenler belirleyecektir. Her biri işlenmemiş birer cevher olan körpe beyinler ne kadar güzel işlenirse o kadar değerli mücevherlere dönüşecek ve toplumun yaşamını değiştireceklerdir.

Bu önemli gün münasebetiyle, tüm öğretmenlerimizin bu bilinç ve titizlikle görevlerini ifa etmelerini istirham ediyor, ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anarken, hayatta olanlara sağlık, sıhhat ve afiyetler dileyerek öğretmenler gününü tebrik ediyorum.

İlginizi Çekebilir

Tahliye ve yıkım işlemleri tamamlandı trafik rahatlayacak

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Eyyübiye ilçesi Eyüpnebi Mahallesi Komiser Şakir Caddesi üzerinde bulunan ve trafiği engelleyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.