Anasayfa / TÜM HABERLER / YAŞAM / Şanlıurfa’ya gelmek yerine emekliliğe ayrıldı

Şanlıurfa’ya gelmek yerine emekliliğe ayrıldı

(ŞANLIURFA-RHA) Yargıçlar Sendikası Başkanı ve Ankara 11. Aile Mahkemesi Yargıcı Mustafa Karadağ, Şanlıurfa’ya atandığı halde Urfa’ya gelmeyip emekliliğe ayrıldı.

Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ, sosyal medya hesabından “Neden emekli oldum” başlıklı açıklama yaparak, “Öncelikle Şanlıurfa’ya sürgün edilmem sürecinde bana verdiğiniz her türlü desteğe çok teşekkür ediyorum” dedi. Karadağ, normal şartlarda Şanlıurfa’ya atanmıştı ancak kendisi bunun bir atama değil de bir sürgün olduğunu iddia etmişti.

Kendi sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Karadağ, emekliliğe ayrıldığını ifade etti.

‘29 YILLIK YARGIÇLIK MESLEĞİNDEN AYRILIYORUM’

İlk başlarda Şanlıurfa’ya gidip orada göreve devam etme kararı aldığını belirten Mustafa Karadağ, şunları anlattı:

“Benim ve üyemiz olan diğer yargıç, savcıların maruz kaldığı uygulamaların, hukuksuzlukların sadece yargıç ve savcılara değil aynı zamanda avukatlara yani yargının tüm kurucu unsurlarına yönelmiş olduğu bir gerçekliktir ve avukat meslektaşlarımızın bu gerçekliğin farkında olarak gerekli tepkileri vermeleri beni umutlandıran bir davranış olmuştur.

Bunun dışında süreç içinde ben, kendimi hiç yalnız hissetmedim, daha önce de ifade ettiğim üzere yeniden söylemek isterim, dostlarım var, hukuka inanan barolar, yargıçların haklarını savunan avukatlar var. Sivil Toplum Örgütleri var, onların üyeleri yiğit insanlar var.

İlk başlarda Şanlıurfa’ya gidip orada göreve devam etme kararındaydım. Ancak daha sonraları izin ve adli tatil taleplerimin görmezden gelinmesi, bazı yayın organlarınca hedef gösterilerek can güvenliğimin risk altına sokulması, Türkiye’de yargıçlık yapmama olanak tanınmayacağına ilişkin söylentiler, yargı örgütlenmesi ile emek, hak, eşitlik ve özgürlük temelli demokrasi mücadelesine yeterince katkıda bulunma koşullarımın elimden alınmaya kalkışılması nedeniyle meslekten ayrılmak zorunda kaldım. Elbette mücadele sadece yargıç iken yapılmıyor, aksine dışarıda daha özgür ve etkin bir mücadele ortamı mevcut. Bu bağlamda hak ve özgürlük taleplerimizin, hak ve hukuk ihlalleriyle ilgili taleplerimizin daha çok tartışılabileceği, eylemlerin belirleneceği geniş bir kamusal alan yaratmanın gereğine olan inancım nedeniyle 32 yılı aşan kamu hizmetinden ve 29 yıllık yargıçlık mesleğinden ayrılıyorum.”

İlginizi Çekebilir

Rakamlar açıklandı: Urfa’da listede yer aldı

(RHA AJANS/RHA) – Türkiye İstatistik Kurumu illerin hanehalkı istatistiğini yayımladı. Türkiye İstatistik Kurumu illerin hanehalkı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.